072-3306067 ייעוץ עם מומחה q

תאורה בחדר ארונות

תאורה נכונה בחדר ארונות חשובה גם מבחינה בטיחותית, אבל גם מבחינת השימוש הפונקציונאלי. מה חשוב לדעת? איך לתכנן את התאורה בחדר הארונות? וממה כדאי להימנע? כל התשובות.

חדרי ארונות נתפסים אולי כמותרות השמורות לבני המעמד הגבוה, אבל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מעדיפים להקדיש חדר ייעודי או אפילו כוך קטן שישמש כחדר ארונות כתחליף לארון הסטנדרטי. אבל משום מה, למרות שרבים מבינים את היתרונות הברורים של חדר הארונות, רק מעטים מבינים את החשיבות הרבה שיש לתכנון תאורה נכון בתוך חדר הארונות. לא רק מבחינה בטיחותית, אלא גם מבחינה שימושית-פרקטית… 

מהם ‘אתגרי התאורה’ בחדר הארונות? 

כשבאים לבחור תאורה לחדר ארונות, יש לזכור שחדר ארונות הוא אינו חדר רגיל וגם לא ארון רגיל, אלא שילוב של שניהם, מה שדורש התייחסות ספציפית לארבעה פרמטרים עיקריים שחשוב לקחת בחשבון:

  • מבנה החדר – לרוב חדר הארונות הוא חדר פנימי קטן יחסית, בד”כ ללא חלונות חיצוניים שמהם חודר אור טבעי, שממוקם בסמוך או כחלק מחדר השינה.
  • בטיחות – מבחינת התכולה של חדר הארונות, הוא דומה יותר לארון מאשר לחדר. המשמעות היא שיש בו בד”כ המון מדפי עץ, שעליהם מונחים כמובן בגדים. כל אלו הם חומרים דליקים וחשוב מאוד, מבחינה בטיחותית, להתייחס בראש ובראשונה לנקודה הזו.
  • פונקציונאליות השימוש – כשמתכננים תאורה לחדר ארונות יש לשלב גם תאורה מרכזית שתאיר את החדר כולו, גם תאורה ממוקדת שתאפשר לכם למצוא את מה שאתם מחפשים בנוחות המרבית גם בעומק המדפים והמגירות, וגם תאורה חלשה שתאפשר לכם להשתמש בו גם בלי להעיר את מי שישן בחדר. 
  • השפעת התאורה על הצבעים – חדר הארונות מיועד מעצם הווייתו לאחסון בגדים, אך לרוב הוא משמש גם כסוג של “חדר הלבשה”. מכיוון שלתאורה כידוע, יש השפעה רבה על האופן שבו אנחנו קולטים את הצבעים חשוב לתכנן את התאורה כך שהיא תשקף נכונה את הצבעים. 

תאורת ארונות

איך עושים את זה נכון? טיפים לתכנון תאורה בחדר ארונות

כפי שאתם מבינים – תכנון תאורה נכון שמתייחס לכל הפרמטרים האלו יבטיח לכם את מקסימום ההנאה והנוחות, שבשבילם הרי רציתם חדר ארונות מלכתחילה… 

אבל איך עושים את זה נכון? איך כוללים את כל הצרכים האלו בחדר אחד קטן ו”משני”? כדי לענות על השאלות האלו ולאפשר לכם למצות את מלוא הפוטנציאל של חדר הארונות, ביקשנו מהמומחים שלנו לתת את הטיפים החשובים והיעילים ביותר בעיניהם. מוכנים?

שלבו בין תאורה מרכזית לתאורה ממוקדת

בדומה לחללים אחרים, גם בחדר הארונות מומלץ מאוד לשלב בין תאורה מרכזית שתספק מספיק אור לכל החלל, לבין תאורה ממוקדת שתאיר נקודות חשוכות יותר כמו עומק המדפים או פינות נסתרות. 

העדיפו תאורה מרכזית שדומה לאור יום

בגלל שבחדר הארונות אין בד”כ חלונות, חשוב לוודא שהתאורה המרכזית תעניק אור הדומה ככל האפשר לאור היום, מבחינת ספקטרום וטמפרטורת האור. ככל שהתאורה תהיה דומה יותר לאור היום, כך החלל ייראה גדול ומרווח יותר והצבעים ייראו ברורים ומדויקים יותר. 

הימנעו מתאורה מרכזי “חמה” מידי

אור חם (אור שטמפרטורת הצבע שלו קרובה יותר לגוון הצהוב מאשר לגוון הלבן) אמנם מעניק תחושה של חמימות ונעימות, אבל הוא פחות מתאים לחדר ארונות מכיוון שהוא עשוי “לצבוע” גם את הקירות ואת הבגדים במעין גוון צהבהב שיעוות את הצבע האמיתי שלהם. תחשבו על ההבדל בין איך שאתם רואים חולצה לבנה בחוץ לבין איך שאתם רואים אותה בחלל עם תאורה חמה ומעומעמת (מסעדה רומנטית למשל).

העדיפו גופי תאורה צמודי קיר או תקרה

כדי להימנע מתחושה של עומס וצפיפות בחלל הקטן והעמוס גם ככה, כדאי לבחור בגופי תאורה צמודי קיר או צמודי תקרה שיספקו לכם את האור הדרוש אבל לא “יעמיסו” מבחינה ויזואלית על החלל ולא יתפסו בו מקום (בשונה מנברשת תלויה למשל). 

שלבו תאורה ממוקדת בפינות ובעומק המדפים

כדי שתוכלו לראות היטב את כל הפריטים בחדר הארונות, מומלץ לשלב גופי תאורה קטנים בעומק המדפים ובפינות החשוכות יחסית. כך למשל ניתן להתקין גוף תאורה צמוד קיר שימוקם בין המדפים או בתוך המגירות ויאיר אותם בצורה אפקטיבית, או לחלופין לתלות פסי תאורה מתחת למדפים עצמם (בדומה לאלו שמשמשים בד”כ לארונות המטבח). 

הפרידו את השליטה בגופי התאורה השונים

כדי שתוכלו להשתמש בכל פעם בתאורה הרלוונטית לאותו רגע, מומלץ להפריד בין השליטה בתאורה המרכזית לבין השליטה בגופי התאורה הממוקדים. כך תוכלו להאיר בכל פעם רק מה שאתם צריכים ולא תצטרכו להאיר את החדר כולו רק בשביל למצוא את זוג הגרביים הכחול שאתם אוהבים למשל. אתם יכולים לעשות זאת באמצעות מפסקים שונים או באמצעות בחירה של גופי תאורה עם חיישני תנועה, שיידלקו בכל פעם שתפתחו את המגירה למשל.

התקינו עמעם (דימר) או גוף תאורה קטן בכניסה

כדי שתוכלו להיכנס בנוחות לחדר הארונות גם כשמישהו אחר ישן בחדר, מומלץ מאוד לשלב דימר בגוף התאורה המרכזי, או לפחות להתקין בכניסה גוף תאורה קטן (בדומה למנורת לילה) שיאפשר לכם לראות אבל לא יפריע לישנים.

הקפידו לבחור גופי תאורה בטוחים שלא מתחממים בקלות

זה אולי נשמע טריוויאלי וברור מאליו, אבל (לצערנו) זה לא תמיד כך. מכיוון שחדר הארונות עמוס בחומרים דליקים, חשוב מאוד מאוד לבחור גופי תאורה בטיחותיים שלא מתחממים בקלות, כמו תאורת לד למשל ולהימנע מנורות שהן אולי זולות יותר, אבל נוטות להתחמם בקלות יחסית.  

שימו לב לצללים

כשאתם בוחרים את גופי התאורה, קחו בחשבון גם את הצללים שהם מטילים כתוצאה מהמפגש בין אלומת האור לאלמנטים השונים וודאו שהמפגש הזה לא יוצר צללים מאיימים או כהים מידי. לעיתים ההבדל בין תאורה שיוצרת צל מעצבן לבין תאורה טובה נעוץ במיקום או בזווית ההתקנה. חבל שבשביל פרט קטן כל כך לא תשיגו את המיטב, לא ככה? 

תאורה מעל או מסביב למראה

אם יש בחדר הארונות שלכם גם מראת גוף או מראת איפור, וודאו שהתאורה שמכוונת אליה מספקת לכם את האור הנכון (בדומה לתאורה בחדר האמבטיה). גוף תאורה שתלוי מעל המראה או ספוטים שתלויים מסביבה יפזרו את האור ויעניקו לכם את כמות האור המספקת. 

שקלו להתקין בחדר הארונות מאוורר תקרה עם תאורה מובנית

אם יש לכם רק נקודת חשמל אחת במרכז התקרה של חדר הארונות, שקלו להתקין מאוורר תקרה עם תאורה מובנית במקום גוף תאורה “רגיל”. מאורר התקרה יאפשר לכם לשמור על איכות האוויר בחדר הארונות ובכך למנוע הצטברות של עובש ושאר מזיקין שעלולים לפגוע בבריאות שלכם וגם בבגדים עצמם. 

לסיכום,

זכרו שחדר הארונות הוא אולי קטן ופונקציונאלי מאוד במהותו, אבל דווקא בגלל זה חשוב לתכנן את התאורה בו בצורה חכמה ובטיחותית שתאפשר לכם ליהנות ממנו בצורה הטובה ביותר.  

חחדשות אחרונות