072-3306067 ייעוץ עם מומחה

7 פתרונות תאורה אפקטיביים ופשוטים לדירות שכורות

גרים בדירה שכורה עם תאורה שאינה מתאימה לכם, אבל לא יודעים מה אפשר לעשות בלי לחצוב בקירות ו/או להשקיע הרבה כסף? יש לנו כמה פתרונות בדיוק עבורכם!

כאשר מדברים על תכנון תאורה מתייחסים בדרך כלל לבתים פרטיים שנמצאים בשלב הבנייה ו/או שבעלי הבית מעוניינים לשפץ ולשדרג בהם את התאורה. אבל מה לגבי התאורה בדירות שכורות? האם ‘נגזר’ על הדיירים לחיות עם התאורה הבסיסית שמגיעה בד”כ עם הדירה, או שיש דרך שבה ניתן לשדרג את התאורה בדירה גם מבלי שיהיה צורך לבצע שינויים מורכבים (כמו חציבה בקירות) ו/או להשקיע סכומי כסף גדולים? 

התשובה היא: כן. יש לא מעט פתרונות שבאמצעותם אפשר ואפילו כדאי לשדרג את התאורה בבית שבו אתם מתגוררים, גם אם מדובר בדירה שכורה שתעזבו בסופו של דבר. פתרונות שמצד אחד לא יידרשו מכם השקעה גדולה הן מבחינת התשתיות והן מבחינת ההוצאה הכלכלית, אך מן הצד השני ישדרגו משמעותית את שהותכם בבית ובמובנים מסוימים גם יגרמו לו להרגיש כזה… והבונוס הוא שרוב הפתרונות הם דינמיים כך שתוכלו לקחת אותם איתכם כשתעזבו ולהשתמש בהם גם בדירה הבאה.  

גופי תאורה לסלון

מהן הבעיות העיקריות של תאורה בדירות שכורות וכיצד ניתן לפתור אותן?

כדי שנוכל לתת לכם כאן רעיונות פרקטיים ויישומיים, בחרנו להתמקד בפתרונות לכמה מבעיות התאורה השכיחות ביותר שמאפיינות דירות שכורות.  

 

הבעיה: אור מלאכותי קר

 • הפתרון: החלפת הנורות.

הבעיה השכיחה ביותר בדירות שכורות, בעיקר בדירות ישנות או בדירות ששימשו פעם כמשרדים, היא תאורה מלאכותית קרה. לא פעם פלורוסנטית. במקרה כזה ניתן להחליף את הנורות לנורות לד בעלות טמפרטורת צבע חמה, אך עדיין בעוצמה חזקה מספיק שמדמה אור יום. אם אין לכם אפשרות להחליף את גוף התאורה או את הנורה, תוכלו לשלב בחלל גופי תאורה שונים שמפיצים אור חם. לא תאמינו כמה נורה קטנה יכולה לעשות הבדל עצום!

 • טיפ מהמומחים: אם יש לכם אפשרות להתקין דימר (עמעם) – עשו זאת. זה יאפשר לכם לשלוט בעוצמת האור בהתאם לצרכים המשתנים שלכם על פני היום. 

 

הבעיה: גופי תאורה פשוטים (שלא לומר “מכוערים”)

 

 • הפתרון: נברשות, או מאווררי תקרה עם תאורה.

אם בדירה יש גופי תאורה פשוטים או כאלו שלא מתאימים לכם אתם יכולים פשוט להסתיר אותם באמצעות נברשת מעוצבת, או להחליף אותם במאוורר תקרה עם גוף תאורה שלו יש יתרון נוסף שכן הוא מאפשר לכם “לנצל” את אותה נקודת חשמל יחידה בתקרה גם לצורך תאורה וגם לצורך אוורור החדר. ההתקנה שלהם פשוטה והיתרון הגדול ביותר הוא שכשתעזבו תוכלו לקחת אותם איתכם גם לדירה הבאה. 

 • טיפ מהמומחים: הבחירה כאן היא בעיקר בחירה עיצובית סובייקטיבית, אבל בהקשר הזה לעובדה שמדובר בדירה שכורה ושגופי התאורה האלו אינם דורשים תשתית מיוחדת, יש כאן דווקא יתרון שכן אתם יכולים להרשות לעצמכם “להתפרע” קצת יותר. זה הזמן למשל לעקוב אחרי הטרנדים השונים, לשלב גוף תאורה בולט (בצבעיו או בעיצובו), להוסיף טאץ’ מיוחד עם בחירת מאוורר תקרה צבעוני ואפילו להחליף ולשנות מידי פעם. 

 

הבעיה: פינות עם צללים חדים.

 

 • הפתרון: גופי תאורה עם זרוע מתכווננת.

גופי תאורה עם זרוע מתכווננת מפזרים אור בהיר וממוקד ללא צללים קשים. אתם יכולים להתקין גוף תאורה שכזה ממש על הקיר, בצמוד לשולי המדף או ממש מעל השיש, ולכוון אותו איך שאתם רוצים ובהתאם לצורך שלכם באותו רגע. 

 • טיפ מהמומחים: כדי ליצור אווירה רגועה ו/או רומנטית – כוונו את גוף התאורה כלפי מטה. כדי להוסיף אור בחלל – כוונו אותו כלפי מעלה (לכיוון התקרה), כך שאלומת האור תפגע בתקרה ותתפזר בכל החדר.

 

הבעיה: אין תאורת תקרה (וגם לא נקודת חשמל/הכנה לתאורה על התקרה)

 

 • הפתרון: מנורות קיר או מנורות עמידה.

את הפתרון הזה ראיתם בוודאי בחדרי מלון חדשים יחסית, שבהם בד”כ את מקומה של תאורת התקרה המרכזית מחליפים גופי תאורה שונים שמפוזרים בחלל. זהו פתרון קלאסי גם לחדרים שונים בדירות שכורות שבהם אין בכלל תאורת תקרה וגם לא נקודת חשמל על התקרה. במקרים כאלו תוכלו לפזר ברחבי החדר גופים שונים של תאורת קיר ו/או מנורות עמידה. אלו יאפשרו לכם להתאים את כמות האור לצורך/לרצון באותו רגע, כך למשל בשעות היום תוכלו להדליק את כולם ולקבל כמות אור מספקת ואילו בשעות הערב, תוכלו להדליק רק חלק מגופי התאורה ובכך להרגיע את האווירה בחלל.

 • טיפ מהמומחים: בבחירת גופי תאורת הקיר ו/או מנורות העמידה, חישבו על הפונקציונאליות של כל אזור בנפרד והתאימו לה את גוף התאורה הנכון. כך למשל ליד המיטה התקינו מנורות קריאה, ליד שולחן העבודה התקינו גוף תאורה עם אור חזק יותר וכך הלאה.

 

הבעיה: נקודת החשמל שבתקרה אינה ממוקמת במרכז החדר (מה שמותיר אזורים מסוימים חשוכים).

 

 • הפתרון: פסי צבירה.

פסי צבירה הם למעשה סוג של תשתית תאורה (“פס”) שעליה ניתן להתקין גופי תאורה ייעודיים שלכשעצמם ניתנים לכוונון, ולכן הם מהווים פתרון מעולה לחללים שבהם נקודת התאורה המרכזית (בד”כ בתקרה) אינה ממוקמת במרכז החדר. את פס התאורה מתקינים על גבי נקודת החשמל הקיימת, ממש כמו התקנה של כל גוף תאורה אחר, אך בשל המבנה שלו והעובדה שניתן להתקין עליו כמה גופי תאורה מתכווננים, פס הצבירה מאפשר למעשה לפזר את האור בחלל בצורה אחידה ולפתור את בעיית האזורים החשוכים.  

 • טיפ מהמומחים: קיימים היום סוגים שונים של פסי צבירה (חד-פאזי, תלת-פאזי ופסי צבירה מגנטיים) ולכל אחד מהם ניתן להתאים מגוון גופי תאורה שונים. לכן, לפני שאתם רוכשים פס צבירה, כדאי להיוועץ במומחה תאורה לגבי ההתאמה המלאה של פס הצבירה והגופים שעליו לחלל, לאור הטבעי שנכנס אליו ולפונקציונאליות שלו.

 

הבעיה: תאורה “משעממת”

 

 • הפתרון: התקינו נורות לד או פסי צבירה מתחת למדפים או מעל אלמנטים עיצוביים ספציפיים.

ראיתם במגזין עיצוב תמונה של חלל עם תאורה ממוקדת שמכוונת על פסל או ציור ומוסיפה לחלל ייחוד ועניין, אבל אתם לא חושבים שזה רלוונטי לדירה שכורה? חבל. כי כאן הפתרון הוא דווקא פשוט ביותר. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להצמיד כמה ספוטים/גופי תאורת לד קטנים אל תחתית המדף או על הקיר, מעל האלמנט שאותו תרצו להדגיש וזהו. קיבלתם אפקט דרמטי ומעניין. 

 • טיפ מהמומחים: יש היום פתרונות שונים (חלקם טכניים וחלקם ברמת התכנון), שמאפשרים להתקין תאורת מדפים ו/או תאורה ממוקדת לאלמנטים ספציפיים מבלי שייראו כלל את חוטי החשמל. 

 

הבעיה: הדירה קטנה, אין בה הרבה אור טבעי והיא “מרגישה קלסטרופובית”.

 

 • הפתרון: מראות קיר.

השתמשו במראות כדי ליצור אשליה אופטית של דירה מרווחת ומוארת יותר. ההשתקפות של התאורה במראת הקיר תיצור אשליה של יותר מקורות תאורה ותכפיל את כמות האור שמפוזרת בחלל. 

 • טיפ מהמומחים: כדי למקסם את הפוטנציאל של השתקפות האור במראה, מקמו מראות גדולות יותר בסמוך למנורות רצפה ומראות קיר קטנות בסמוך לגופי תאורה שולחניים.

 

הבעיה: רכשתי תאורה, והתאורה טובה מדי ורואים כל פגם

הפתרון :תחזוקה נכונה ופשוטה של רהיטי הבית, חסכונית ושומרת על הרהיטים חדשים לאורך זמן.

לאחר שמצאתם פתרונות תאורה באיכות גבוהה, ייתן ופתאום תזהו את הפגמים שיש בריהוט שלכם, וזה יהיה מאוד בולט.

הבשורה המשמחת עבורכם היא שגם לזה יש פתרון. אם למשל אתם מזהים כתם על הספה שגונב את כל ההצגה, או שהיא איבדה קצת מהצבע שלה – הפתרון שלכם הוא ניקוי ספות מקצועי. חברה לניקוי ספות מבצעת חידוש ספות באמצעות החומרים והמכשור המתקדם שלה, בשילוב עם צוות מקצועי ומיומן. הטכנולוגיה מאפשרת להביא לחידוש מלא של הספה, עד שהיא תראה כאילו נרכשה אתמול.

 

נקודה קטנה לסיכום,

זה שאתם גרים בדירה שכורה, על כל המשתמע מכך, לא אומר שאתם לא יכולים להפוך אותה לבית. למרבה הצער, למרות שלתאורה יש חלק מהותי בהשפעה על המראה ועל האווירה הכללית, רבים מהשוכרים חושבים בטעות שאין להם דרך לשפר או לשנות אותה. בפועל, כמו שאתם רואים, יש לא מעט פתרונות פשוטים ולא יקרים שתוכלו ליישם ולהעניק לדירה שלכם, גם אם היא ארעית, תחושה אמיתית של בית.