072-3306067 ייעוץ עם מומחה

צאו למרפסת! משחקי התאורה שיהפכו את המרפסת שלכם לפינה הכי אטרקטיבית בבית.

 

ככל שעולה צפיפות המגורים כך הופכות המרפסות לפופולריות יותר ולא בכדי, שכן מרפסת היא מעין יצור כלאיים בין חלל הבית הפנימי לבין החוץ, מה שבמובנים רבים הופך אותה ל”תחליף מודרני” לשדות ולמרחבים הפתוחים.

 

גם העובדה שמדובר בחלל שמצד אחד שייך לבית אבל מצד שני מנותק ממנו, מעניקה למרפסת קסם מיוחד ואופי משל עצמה, שבא לידי ביטוי – איך לא – בעיצוב. ואם עד לפני כמה שנים התבסס “עיצוב המרפסת” בעיקר על הנחת שולחן וכמה כיסאות, הרי שכיום בעזרת כמה “טריקים של תאורה” (שמיד נגלה לכם מהם), תוכלו להפוך את המרפסת לפינה הכי אטרקטיבית בבית ולשנות את האווירה בה בהתאם לבילוי המועדף עליכם באותו רגע. כך תעשו את זה נכון:

 

תכננו את התאורה בהתאם לפונקציונאליות

כמו בכל חלל אחר, גם כאשר בוחרים תאורה למרפסת, חשוב לקחת בחשבון קודם כל את ההיבט הפונקציונאלי של המרפסת ושל כל אחת מהפינות בה. כך למשל תכנון תאורה עבור פינת קריאה נעימה ופרטית במרפסת, יהיה שונה מתכנון תאורה עבור הפינה המשמשת לאירוח ו/או לארוחות משפחתיות.

 

צרו תאורה בשכבות

העדיפו מספר גופי תאורה על פני גוף תאורה מרכזי אחד. כך תוכלו להתאים את גוף התאורה לפינה/לאלמנט הספציפי וחשוב מכך, “לשחק” עם מקורות האור ועוצמת האור בהתאם לאווירה ולפונקציונאליות הרלוונטית. בנוסף מומלץ לבחור בגופי תאורה הניתנים לעמעום, כך שתוכלו לשלוט בעוצמת האור גם בכל גוף תאורה בנפרד.

 

קחו בחשבון את גודל המרפסת ואת הסביבה

התאימו את מספר גופי התאורה ואת עוצמת האור גם לגודל המרפסת וגם לאור שמגיע אליה מחלל הבית ומהרחוב. כך תמנעו מתאורה חזקה מידי ולא נעימה במרפסת קטנה, או מתאורה חלשה מידי במרפסת גדולה. בנוסף זכרו שהמרפסת חשופה מצד אחד לחלל הבית ומצד שני אל השטח החיצוני, כך שחשוב לקחת בחשבון גם את התאורה שמגיעה מהם (פנס רחוב שממוקם בדיוק מול המרפסת למשל).

 

תאורה למרפסת

 

הדגישו אלמנטים עיצוביים

בעזרת תאורה ממוקדת תוכלו להדגיש אלמנטים עיצוביים שונים שיוסיפו למרפסת שלכם נופך דרמטי ומיוחד. כך למשל, תוכלו “להסתיר” ספוטים ייעודיים קטנים בתוך העציצים או האדניות, להתקין גופי תאורה צמודי קיר מעל שולחן קפה קטן או אלמנט עיצובי מיוחד כמו פסל או תמונה.

 

פזרו גופי תאורה “רומנטיים”

כדי ליצור במרפסת אווירה חמימה ורומנטית, פזרו גופי תאורה בסגנון וינטג’ עם אור חם. תלו מספר גופי תאורה שמעוצבים כעששיות קטנות, הניחו על הרצפה גוף תאורה רצפתי עם אהיל מיוחד שייצור צללים רכים על הקיר, ו/או שלבו שרשראות תאורה. כל אלו יוסיפו למרפסת תחושה חמימה ואינטימית.

 

הקפידו על הבטיחות

זכרו שהמרפסת ממוקמת מחוץ לבית ולכן כשאתם מתכננים את התאורה, הקפידו לבחור גופי תאורה בטיחותיים שמיועדים לשימוש חוץ והיוועצו באיש מקצוע לגבי התקנה בטוחה שלהם.

 

תחמו אזורים באמצעות תאורה

השתמשו בתאורה כדי “לסמן” או לתחום אזורים ספציפיים ברחבי המרפסת. כך למשל תוכלו להתקין מנורות רצפה בסמוך לדלת שמפרידה בין המרפסת לחלל הבית, פס צבירה מתחת לגבול המעקה, גופי תאורה שקועים בסמוך למדרגה (אם יש כזו) וכדומה.

 

טיפ בונוס: אל תשכחו את היתושים

יתושים וחרקים אחרים, מה לעשות, נמשכים לאור חזק. לכן, כשאתם מתכננים את תאורת המרפסת שלכם הימנעו מתאורה חזקה מידי (“פרוז’קטור”) בסמוך לפתח הבית או מעל שולחן האוכל.

 

בהצלחה!