072-3306067 ייעוץ עם מומחה

טיפים בבחירת תאורה במעונות סטודנטים

שנת הלימודים האקדמית אוטוטו נפתחת (בתקווה) ולכבודכם, סטודנטים וסטודנטיות יקרים, התכנסו כאן כדי לתת לכם טיפים יעילים וקלים ליישום לאופן שבו אתם יכולים להפוך את חדרי המעונות שלכם לנעימים ולפונקציונאליים באמצעות שימוש נכון בתאורה.

לימודים אקדמאיים הם אבן דרך משמעותית בחייהם של צעירים רבים, אבל כמו בכל התחלה חדשה – כך גם המעבר המרגש למגורים במעונות הסטודנטים עשוי להיות קשה ומאתגר, בעיקר עבור אותם צעירים שעוברים לראשונה לגור מחוץ לבית שבו גדלו. 

אולם, אחד הקשיים העיקריים שאיתם נאלצים להתמודד הסטודנטים, מעבר לקושי הטבעי שכרוך בכל התחלה חדשה ובכל מפגש עם אנשים חדשים, הוא הקושי להסתגל למגורים במעונות: המגורים עם שותף/ה זר/ה, חדרי הרחצה המשותפים, החלל הקטן ו”העירום” של החדר, והתאורה הפלורסנטית הקרה והתפיסה הארעית של המגורים במעונות. כל אלו מקשים עוד יותר על ההסתגלות וכפועל יוצא עקיף, גם משפיעים על יכולת הריכוז וההנאה מתקופת הלימודים. 

מה עושים?

קודם כל משנים את התפיסה. 

המעונות הם אמנם אכן מקום מגורים זמני, אבל זה לא אומר שאי אפשר לגרום להם להיראות טוב ולהפוך אותם למקום שנעים לשהות בו. מקום שבו תוכלו גם ללמוד ללא הסחות דעת וגם לנהל חיי חברה סטודנטיאליים ומהנים. 

וכן, אנחנו יודעים שיש כאן לא מעט מגבלות תקציביות וטכניות, אבל זו בדיוק הנקודה: כדי לשנות לחלוטין את המראה ואת האווירה בחדרי המעונות, לא צריך להשקיע סכומים גדולים או לבצע שיפוצים מורכבים. כל מה שצריך זה לחשוב יצירתי ולהשתמש בכמה “טריקים” של תאורה. מילה שלנו: לא תאמינו איזה הבדל עצום יכולה התאורה לעשות!      

ועכשיו לפרקטיקה: טיפים לעיצוב המעונות באמצעות תאורה

אין זה סוד שלתאורה יש השפעה פסיכולוגית רבה גם על האופן שבו אנחנו תופסים את המרחב, גם על יכולת החשיבה והריכוז וגם על מצב הרוח שלנו, אז למה לא “לנצל” זאת לטובה? כדי להקל עליכם בחרנו להתמקד בכמה מהבעיות השכיחות ביותר במעונות סטודנטים ובפתרונות התאורה שיאפשרו לכם להתמודד איתן: 

אשליית גודל ומרווח בחלל

אי אפשר כמובן לשנות את הממדים האמיתיים של חדר המעונות שלכם, אבל עם תאורה נכונה כן אפשר לגרום לכך שהחדר ירגיש גדול ומרווח יותר. בעבר כבר התייחסנו לנושא הזה בהרחבה , אז מבלי להיכנס כאן שוב להסבר הפסיכולוגי המורחב נזכיר רק שככלל, חדרים חשוכים נתפסים כקטנים ועמוסים ואילו חדרים מוארים נתפסים כגדולים ומרווחים יותר, כך שמהבחינה הזו הדרך הפשוטה ביותר לגרום לחדר המעונות שלכם להיראות גדול יותר היא להוסיף עוד אור. 

חחדשות אחרונות

אור טבעי הוא כמובן האור האידיאלי והמומלץ ביותר, אבל ברוב חדרי המעונות יש חלון קטן שלא תמיד חודרת ממנו כמות מספקת של אור. לכן, הטיפ הראשון שלנו הוא לנצל את מקסימום האור הטבעי! איך? הנה כמה רעיונות:

  • הימנעו מכיסוי החלון עם וילונות כהים או עם וילונות מבדים כבדים, והעדיפו ווילונות בהירים ככל האפשר מבדים אווריריים. 
  • אחד הטיפים שאנחנו הכי אוהבים לתת למי שרוצה ליצור אשליה של מרחב גדול ומואר יותר, הוא לתלות ווילון ארוך (בהיר וקל) שמגיע עד לרצפה ו”להסתיר” מאחוריו, על הרצפה או על עדן החלון, פס תאורה שמכוון כלפי מעלה. התאורה תשתקף על הוילון, תתמזג באור הטבעי ותיצור אשליה אופטית של חלון גדול ומואר יותר.
  • הימנעו מהנחת רהיטים מתחת לחלון שעלולים לחסום את האור, כמו שידה גבוהה שהחלק העליון שלה מסתיר את החלק התחתון או הצדדי של החלון.
  • תלו מראה מול החלון. האור ישתקף דרכה, יחזור אל החלל ויגדיל את תחושת המרחב.

תאורת משימות פונקציונאלית

אחת השימושים העיקריים של חדרי המעונות הוא כמובן – הלימודים (בשביל זה הרי התכנסנו, לא?) וקרוב לוודאי שגם בחדר שלכם יהיה לכל שותף שולחן כתיבה משלו. 

מכיוון שברוב חדרי המעונות יש גוף תאורה מרכזי אחד, חשוב מאוד שתדאגו שתהיה לכם גם ‘תאורת משימות’ – גוף תאורה ממוקד (מנורת שולחן לדוגמה) שישרת את הצרכים הפונקציונאליים שלכם ויספק לכם את התאורה המיטבית הנדרשת לצורכי לימודים. ואם המיטה שלכם רחוקה מהשולחן, מקמו לידה (על שולחן קטן או על הקיר) מנורת קריאה.

תאורה מרכזית מספיקה ונעימה

כמעט בכל חדרי המעונות יש רק נקודת תאורה מרכזית אחת שממוקמת במרכז התקרה, ולרוב מדובר בתאורת פלורסנט לבנה ובוהקת. תאורת הפלורסנט מספקת אמנם כמות גדולה של אור והיא אולי זולה, אך מבחינה פסיכולוגית היא יוצרת אווירה קרה ומרוחקת ויש לא מעט מחקרים שאף מצביעים על כך שההבהובים הקטנים שלה פוגעים בראייה. 

לכן, כדי ליצור בחדר אווירה חמימה ונעימה מבלי לפגוע בעוצמת התאורה, כדאי לוותר על תאורת הפלורסנט לטובת תאורת לד בעלת טמפרטורת אור חמה, שתספק לכם את האור הדרוש ותשפיע לטובה על האווירה הכללית בחלל. 

אפשרות נוספת היא להתקין מאוורר תקרה עם תאורה מובנית, שגם יספק לכם את האור הדרוש, גם יאפשר לכם לאוורר את החדר, גם יוסיף טאצ’ עיצובי צעיר ומגניב והכי חשוב – לא יעלה הרבה. חוץ מזה שתוכלו לקחת אותו איתכם כשתעזבו…

אל תחששו “להתפרע”

נצלו את העובדה שמדובר במגורים זמניים כדי “להתפרע” מבחינה עיצובית. תמיד חלמתם על מנורת רצפה אדומה בוהקת? זו ההזדמנות. בא לכם לתלות על הקיר שרשראות תאורה קטנות וצבעוניות? בבקשה!  אל תחששו. זה בדיוק המקום (והתקופה) להעז, לעצב את החדר איך שבא לכם, לשנות בתדירות גבוהה ולשאוב השראות מהפינטרסט.   

זיכרו,

המגורים במעונות והלימודים יכולים להיות אולי תקופה עמוסה ומלחיצה, אבל עם קצת “משחקי תאורה” תוכלו להפוך אותם לפינה חמה ומהנה שתשרת אתכם בתקופה המדהימה הזו שלא תשכחו עוד הרבה מאוד שנים (מניסיון). 

חחדשות אחרונות