072-3306067 ייעוץ עם מומחה q

קפיצת ראש: איך לתכנן נכון את התאורה בבריכה?

מהם התפקידים השונים של תאורת הבריכה, מה חשוב לקחת בחשבון ואיך אפשר להפוך את הבריכה למקום הכי נחשק בלילות הקיץ החמים?

הקיץ הגיע ואיתו עונת הרחצה, שמוגדרת בפי רבים גם כ”שעתן היפה של הבריכות”. כינוי שניתן לה בעיקר בגלל הקסם שמתעורר עם שקיעת החמה, כשהתאורה בבריכה צובעת אותה בגוונים קסומים ומעניקה לה מראה דרמטי, רומנטי ושונה לחלוטין מהמראה שלה בשעות היום. 

כאשר באים לתכנן את תאורת הבריכה, צריך לקחת בחשבון את מגוון המטרות/התפקידים העיקריים שלה ולתכנן את התאורה כך שתיתן מענה מתאים לכל אחד מהם תוך שמירה על מראה הרמוני כולל:

יצירת אווירה

המטרה המרכזית של תאורת הבריכה היא ליצור את האווירה הרצויה. כך למשל אווירה רומנטית בבריכות של גני אירועים, אווירה יוקרתית בבריכות של בתי מלון ו/או צימרים, אווירה רגועה בבריכות של בתים פרטיים וכך הלאה. 

טיפ: במקרים מסוימים, כדוגמת גני אירועים שבהן הבריכה משמשת ליצירת אווירה רומנטית בתחילת הערב והופכת בסופו לאזור מסיבה, כדאי לתכנן את התאורה כך שתוכל להשתנות בהתאם לצורך הרלוונטי. ניתן לעשות זאת באמצעות תאורה עם אורות בצבעים מתחלפים, שילוב של “תאורה קבועה” לצד גופי תאורה ניידים וכדומה.

תאורה לבריכה

[עיצוב: עופרה ויואל גולדברג | צילום: קרין רבנה]

 

פוקוס עיצובי/אדריכלי

מטרה נוספת של התאורה בבריכת השחייה היא להוות אובייקט אדריכלי מרכזי, ו/או להשלים ולהדגיש את הקונספט האדריכלי-עיצובי של המבנה. כך למשל יכולה תאורת הבריכה להיות חלק מתאורת החוץ הכוללת ולהשלים את תאורת הגינה, או לחלופין להיות שונה ממנה באופן דרמטי ובכך להפוך לאלמנט עיצובי בולט נפרד. 

טיפ: במקרים שבהם הבריכה ממוקמת קרוב למבנה, חשוב להתייחס גם לאינטראקציה בין התאורה בתוך המבנה לתאורה באזור הבריכה.  

תאורה לבריכה

[עיצוב: שפיגל אדריכלים]

 

בטיחות

זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל לתאורת הבריכה יש תפקיד בטיחותי חשוב ביותר שיכול למנוע אסונות לא רצויים. באמצעות תאורה ניתן למשל לתחום את אזור הבריכה, לסמן שבילים, להאיר מדרגות, להדגיש שלטי אזהרה וכדומה.

 

תיחום אזורים

באמצעות התאורה ניתן לתחום אזורים שונים באזור הבריכה או אפילו בתוך הבריכה עצמה. כך למשל ליצור בידול בין השטח המרכזי של הבריכה לבין אזור עם מפל קטן, לתחום מסלולי שחייה, להפריד בין הבריכה לג’קוזי וכדומה.

תאורה לבריכה

[עיצוב: שפיגל אדריכלים]

 

 כמה טיפים לתכנון תאורת בריכה

אחרי שלוקחים בחשבון את הצרכים הפונקציונאליים ואת האווירה שרוצים ליצור באמצעות בתאורה, כדאי לקחת בחשבון מספר דברים נוספים:

  • נצלו את תאורת הצמחייה – בבריכות חיצוניות אפשר וכדאי להתייחס לתאורת הגינה הקיימת ו/או “לנצל” אותה לטובת המטרה שלכם. כך למשל כדי להדגיש אווירה רומנטית ניתן לשלב תאורה ממוקדת שמכוונת אל הצמחייה, לתלות על העצים גופי תאורה דמויי עששיות ו/או לשלב בשבילים תאורה שקועת רצפה.
  • שימו לב להשתקפות – כשמתכננים תאורה לבריכה חשוב מאוד לשים לב להשתקפות של האור על המים. השתקפות נכונה תיצור מראה דרמטי וקסום, אך השתקפות שלא תוכננה כראוי עלולה לסנוור את הרוחצים ולפגוע בנוחות ואפילו באווירה.
  • שלבו בין התאורה בתוך המים לתאורה מחוץ למים

יש היום מגוון רחב של גופי תאורה שקועים שמיועדים להתקנה בתוך הבריכה, אך כדי למקסם את האפקט של התאורה מומלץ לא להסתפק רק בהם ולשלב אותם עם התאורה שמחוץ לבריכה. כך למשל תוכלו לשלב גופי תאורה שקועי קיר בתוך הבריכה יחד עם פס צבירה או פרופיל תאורה על דופן הבריכה ולקבל השתקפות מעניינת שמשלבת נקודות ופסים. 

  • אל תחששו מתאורה צבעונית

בבריכות, בניגוד לתאורת פנים ואפילו לתאורת גינה שבהן כמעט שלא נעשה שימוש בתאורה צבעונית, השימוש בה הוא פופולארי במיוחד. התאורה הצבעונית יוצרת השתקפויות קסומות במים ומכיוון שהיא גם משתלבת נהדר בנוף כדאי לא לוותר עליה, בין אם אתם מעדיפים לבחור צבע דומיננטי אחד ובין אם אתם מעדיפים לשלב מספר צבעים יחד בתוך הבריכה או כדי להאיר אלמנטים שונים כגון מזרקות. 

  • שלבו סוגים שונים של גופי תאורה

את ההמלצה על שילוב של מספר סוגי תאורה, מה שמכונה “תאורת שכבות”, אנחנו מזכירים כמעט בכל הזדמנות והיא נכונה גם כשמדברים על תאורת בריכות. אסטרטגיית התאורה הזו שכוללת למעשה שילוב של תאורת אווירה, תאורה ממוקדת, תאורת משימות וכך הלאה, תבטיח לכם שכל אספקט באזור הבריכה יקבל את התאורה המתאימה לו וימקסם את ההנאה מהבריכה בשעות הערב והלילה. 

והכי חשוב – אל תשכחו ליהנות!