072-3306067 ייעוץ עם מומחה q

השראה: רעיונות לעיצובים עם גופי תאורה ‘שקועי תקרה’

מהם גופי תאורה ‘שקועי תקרה’, למה הם משמשים ואיך אפשר ליצור באמצעותם עיצובים מאוד לא שגרתיים? תקראו ותגלו!

גופי התאורה שקועי התקרה (שמכונים גם ‘תאורה שקועה’) הם פתרון פונקציונאלי, אסתטי ופרקטי מאוד שמשתלב נהדר עם רוב סגנונות העיצוב ומתאים למגוון רחב של שימושים: החל משימוש כתאורה היקפית, דרך שימוש לצורך יצירת אווירה או הדגשה של אלמנטים עיצוביים ספציפיים בחלל, ועד שימוש פונקציונאלי (“תאורת משימות”) באזורים ספציפיים בחלל. 

כדאי לדעת! 

כשמדברים על גופי תאורה ‘שקועי תקרה’, מתייחסים בדרך כלל לגופי תאורה עגולים וקטנים שמותקנים בתוך התקרה (מכאן שמם) ונראים קצת כמו נקודות. זהו גם הסוג שבו נתמקד הפעם. עם זאת, בשנים האחרונות התפתחה מאוד ‘תאורת הפרופילים’ וגם היא מוגדרת לעיתים כ’תאורה שקועת תקרה’, כך שחשוב לשים לב לכך ולוודא שאתם ויועץ התאורה שאיתו אתם מדברים מתכוונים לאותו הדבר.   

טיפ למתקדמים: אחת המגמות האדריכליות והעיצוביות שמתחזקות ביותר בשנים האחרונות, היא שילוב בין ‘שקועי תקרה’ קלאסיים (“הנקודות”) לבין תאורת פרופילים. שילוב חכם שמגדיל באופן משמעותי את מגוון האפשרויות ומאפשר יצירת אלמנטים ייחודיים ומרהיבים של תאורה ובאמצעות תאורה. 

רעיונות עיצוביים לשימוש בגופי תאורה שקועי תקרה כ’תאורת משימות’

‘תאורת משימות’ היא תאורה שאלומת האור שלה מכוונת לאזור מסוים ושעוצמת האור שלה מותאמת למשימה הספציפית שמתבצעת בו – איפור או גילוח מול המראה באמבטיה, קריאה בסלון או בחדר השינה, הכנת שיעורי בית, עבודה מול מחשב וכדומה. בשל המבנה הייחודי שלהם, גופי התאורה ‘שקועי התקרה’ הם פתרון מעולה עבור תאורת משימות, שגם משרת את המטרה הפונקציונאלית וגם משדרג את העיצוב של החלל. הנה כמה דוגמאות:

אור פרקטי ורך בחדר הרחצה

חדר הרחצה משמש בין היתר גם לרגיעה, וגם לביצוע לא מעט פעולות ספציפיות כמו טיפוח, איפור וגילוח – פעולות שכל אחת מהן דורשת תאורה טובה ואיכותית שמצד אחד תאפשר לראות בצורה ברורה את כל הפרטים הקטנים, ומצד שני תשקף את הפנים בצורה טבעית ובאופן הדומה ככל האפשר לאור היום או לתאורה הצפויה (אולם אירועים למשל). 

תכנון נכון של גופי תאורה שקועי תקרה בחדר הרחצה, יכול לסייע לכם להשיג כל אחת מהמטרות או את שתי המטרות יחד. כך למשל:

 • כדי לקבל תאורת משימות טובה מעל המראה – מומלץ להתקין מעל הכיור גופי תאורה ‘שקועי התקרה’ שאלומת האור שלהם מכוונת ישירות לכיוון הכיור. הזווית הישרה של האור תמנע יצירה של צלליות חדות, וההשתקפות שתיווצר כתוצאה מהמפגש של האור עם הברק של הכיור תקרין אור רך יותר כלפי מעלה (לכיוון הפנים).
 • כדי ליצור אווירה רגועה – תוכלו “לנקד” את התקרה בגופי תאורה שקועים, אם במקום התאורה המרכזית ואם באזורים ספציפיים (בתוך האמבט למשל). 
 • כדי לקבל מראה ייחודי ושונה – תוכלו למקם את ‘שקועי התקרה’ כך שייראו ויאירו ממש כמו כוכבים מנצנצים. 

 

     

[צילום: אלד גונן | עיצוב: ענבל ברקוביץ]

 

אור פונקציונאלי ונעים במטבח

המטבח הוא בדרך כלל אזור הומה שרוב הפעילות בו מתרחשת סביב השיש, האי ופינת האוכל, ולכן לתאורת המשימות יש כאן חשיבות רבה. גופי תאורה ‘שקועי תקרה’ יכולים לשמש במטבח הן כתאורת משימות לאזור ספציפי (מעל האי למשל) והן כתאורת אווירה בעלת מראה ייחודי, כך שהתכנון צריך להיות מותאם למבנה של החלל ולמטרה שלכם. 

עם זאת, כדי להימנע מסנוור שנובע מהמפגש של האור עם משטחים מבריקים כמו הכיריים או האי, מומלץ לבחור ב’שקועי תקרה’ מתכווננים ולמקם אותם כך שאלומת האור תפנה לכיוון המשטח בזווית של 30 מעלות. 

[עיצוב: שפיגל אדריכלים]

 

[צילום: קרין רבנה | עיצוב: רז קשלס]

 

רעיונות עיצוביים לשימוש בגופי תאורה שקועי תקרה כ’תאורת אווירה’

תפקיד תאורת האווירה הוא להוסיף ממד ועניין לחלל על ידי הדגשת תכונות ארכיטקטיות ואלמנטים עיצוביים, משיכת תשומת לב ליצירות אמנות ומתן דגש חזותי על כל מה שראוי לשים לב אליו:

 • כדי להדגיש יצירת אמנות תלויה (כמו ציור) – מומלץ להתקין מעליה שניים או שלושה ‘שקועי תקרה’ מתכווננים. כדי למקסם את אפקט התאורה ולהפחית את הסנוור שנובע מהחזר האור על היצירה, מומלץ לכוון את אלומת האור אל האובייקט בזווית של 35-30 מעלות.
 • כדי להדגיש חפצים תלת ממדיים כמו פסלים, צמחים וכדומה – מומלץ להתקין שלושה גופי תאורה ‘שקועי תקרה’ מתכווננים בסמוך לאובייקט ולכוון את אלומת האור של כל אחד מהם, כך שתגיע מכיוון שונה. האור שמגיע משלושה כיוונים שונים ייצור תחושת עומק סביב האובייקט, ידגיש אותו וימנע צללים לא רצויים. 
 • כדי להדגיש קיר שלם או אובייקט רחב (ספרייה למשל) – אפשר למקם לאורכו, אך מעט רחוק ממנו, ‘שקועי תקרה’ שאלומות האור שלהם יתפזרו בצורה אחידה וחלקה על כל האזור ו”ישטפו את הקיר”. בכך הם גם ידגישו את האזור וגם יעניקו תחושה של חלל מרווח יותר.
 • כדי להדגיש טקסטורה של קיר מסוים – ניתן להשתמש בטכניקה דומה לזו של “שטיפת הקיר”, רק שבמקום למקם את שקועי התקרה רחוק מהקיר, ממקמים אותם ממש בצמוד אליו. כאשר האור פוגע בקיר בזווית צרה שכזו, נוצרים צללים שחושפים ומבליטים את הטקסטורה של הקיר. מיקום של גופי התאורה השקועים במרחקים שונים מהקיר, ישנה את זווית האור וכתוצאה מכך ישפיע על חדות ההצללה, מה שיאפשר לכם ליצור רמות שונות של עניין חזותי.

 

[צילום: ברוך גרינברג | עיצוב: גזוזטרא אדריכלות ועיצוב פנים]

 

רעיונות עיצוביים לשימוש בגופי תאורה שקועי תקרה כ’תאורה היקפית’

תפקידה המרכזי של התאורה ההיקפית (שמכונה גם ‘תאורה מרכזית’) הוא לשמש כמקור האור העיקרי בחלל, אך לצד תפקיד זה יש לה חשיבות רבה גם במניעת צללים לא רצויים וביצירת מראה הרמוני של כל האורות בחלל. שילוב של גופי תאורה שקועי תקרה במקומות שונים בחלל, יעדן את התאורה כולה מבלי “לגנוב את ההצגה” ויעניק לחלל כולו מראה אסתטי, מואר, מרווח ומודרני.  

[צילום: אלד גונן | עיצוב: ענבל ברקוביץ]

 

רעיונות לעיצובים ייחודיים עם גופי תאורה שקועי תקרה 

את החלק האחרון שמרנו גם הפעם, לטובת רעיונות לעיצובים ייחודיים ומאוד לא שגרתיים שניתן ליצור באמצעות גופי התאורה שקועי התקרה. כאן השמיים הם באמת הגבול ונכון שזה לא בהכרח מתאים לכל אחד, אבל בכל זאת – הנה כמה רעיונות: 

 • נקדו את התקרה בהמון גופי תאורה שקועים קטנים, כדי ליצור תחושה של שמיים מלאי כוכבים;
 • צרו מסלול או צורה ייחודית באמצעות ‘שקועי התקרה’, כדי להוסיף עניין ומקוריות לחלל;
 • שלבו את ‘שקועי התקרה’ עם סוגי תאורה שונים, כדי לקבל אפקט מרשים ומודגש; 
 • השתמשו בצללים שיוצרים גופי התאורה כדי לקבל מראה ייחודי או כדי להדגיש אזור מסוים;

 

בשורה התחתונה,

יש המון (אבל באמת המון!) דברים שאפשר ליצור ולפתור באמצעות גופי תאורה ‘שקועי תקרה’. אל תתפתו לוותר עליהם. חבל…