072-3306067 ייעוץ עם מומחה

טרנדים חמים בעולם עיצוב הבית

עולם עיצוב הבית עובר כל הזמן תהפוכות וחידושים. מדי שנה ניתן להבחין באופנה חדשה משתלטת על התחום לצד תפיסות עיצוביות שממשיכות לשלוט בדומיננטיות בלתי מעורערת. נדמה כאילו כבר לא ניתן להצביע על טרנדים חמים בעיצוב מבלי שאלה ישתנו חדשות לבקרים, אולם כן אפשר להתייחס לטרנדים הללו בהתייחס לנקודות זמן.

מה היה כאן לפני שנולדנו?

כך למשל במדינת ישראל הצעירה, בעשורים הראשונים לאחר הקמתה, ניתן היה להבחין בעירוב של מספר סגנונות עיצוביים שונים בזכות העובדה שעולים חדשים הגיעו לכאן מן הגלות והביאו איש-איש את העיצוב שהכירו מבית. כך למשל הגיע לישראל העיצוב הקלאסי, עם רהיטים כבדים מגולפים, בדי קטיפה עשירים ורכים, גופי תאורה מפוארים בסגנון נברשות קריסטל ופלטת צבעים של חום, בז’ ושמנת.
זמן לא רב לאחר מכן, בשנות החמישים ועד שנות השבעים, החל בעולם ייצור תעשייתי של פריטים עיצוביים ונזנחות קווים הקלאסיים. פלטת הצבעים, למשל, הפכה לירוקה-כתומה עד כדי חום, עם פריטים בסגנונות פסיכדליים וגיאומטריים.
בהמשך הגיעו לישראל סגנונות עיצוב נוספים, הבאוהאוס מגרמניה, העיצוב הכפרי מאיטליה ועוד. לאורך השנים ניתן היה להבחין בחזרה עיצובית לימים ההם, עם הבלחות של געגוע לשנות השבעים העליזות או שילוב פריטי רטרו המזכירים את שנות החמישים וכן הלאה.

אבל אנחנו ב-2019. מה לוהט היום?

נכון לרגע כתיבת שורות אלה אחד הטרנדים החמים ביותר בעיצוב הבית היום הוא שימוש בחומרים טבעיים או בעלי מראה טבעי, כמו עץ, אבן, מתכת, שיש ואפילו בטון. את החומרים הללו נהוג להשאיר בצורתם הטבעית, מה שיוצר באופן טבעי פלטת צבעים שנעה בין חום לאפור; יחד עם זאת נהוג לשלב גם כתמים של צבע על מנת לרכך את האפרוריות והתחושה הנוקשה.

ואכן, גם צבעוניות היא אחד הטרנדים הבולטים בשנים האחרונות ונראה שגם בעתיד הקרוב. אחרי שנים רבות בהן הבתים שלנו התאפיינו בהרבה אפור ולבן, נראה שאנחנו צועדים לקראת הרבה יותר שילובים של ורוד, ירוק ואפילו כתום. אם השילובים הללו נשמעים נועזים מדי, גם שחור הוא טרנד שמתחיל להתחמם יותר ויותר, בכל מקרה גם לססגוניים ביותר מומלץ לא להגזים עם הצבע: 90% חומרים טבעיים ו-10% צבע הם פחות או יותר היחסים המומלצים מבחינת עיצוב פנים לבית.

טרנדים בעולם עיצוב הבית

מבחינת תאורה, היום ניתן לראות יותר ויותר גופי תאורה צמודי תקרה המאירים את החלל באופן רוחבי ומפזרות את האור טוב יותר בחלל החדר מאשר גופי תאורה “של פעם”, אלה שנהגו להשתלשל מהתקרה וכביכול “להנמיך” אותה. מבחינת חומרי גלם ניתן לראות שעדיין קיים ביקוש לבסיסי שיש לגופי תאורה עומדים ונצרים (כן!) לגופי תאורה עיליים. קיימת גם מגמה של רטרו וחזרה לעיצוב שכבר ראינו בשנים קודמות, כמו גופי תאורה בעלי מראה תעשייתי או בגווני זהב, והכל תוך שילוב טכנולוגיות חדשות כמו לד ויכולת שליטה מרחוק.