072-3306067 ייעוץ עם מומחה

טיפים לעיצוב תאורה לגינה

לתאורה סביבנו יש השפעה רבה על חיינו. יש דרכים רבות להאיר את החללים שבהם אנו שוהים, בפרט בתוך הבית, וכל סוג תאורה מסוגל לייצר עבורנו סוג שונה של אווירה; אבל כאשר אנו חושבים על עיצוב תאורה או גופי תאורה, בדרך כלל אנו מתייחסים לתאורה בתוך הבית. וחבל, משום שאם התמזל מזלנו ויש לנו דירה עם חצר או גינה, חשוב מאוד לתת משקל גם לעיצוב התאורה במיקום הזה של הבית.

הדבר החשוב ביותר בעיצוב תאורת גינה הוא לתכנן ולבצע חשיבה כוללת מבעוד מועד. זאת משום שלתאורה יש לא רק השפעה על מידת המרכזיות של הגינה בבית, אלא יש בנוסף גם משמעות טכנית למיקום של כבלי חשמל, שקעים, מתגים וכדומה.

אם יש לכם גינה ואתם רוצה לעצב לה תאורה, הנה כמה טיפים שכדאי להכיר:

  • כמה זמן אתם מתכננים לבלות בגינה? אם זהו מקום שבו כל המשפחה מתכנסת יחד לזמן איכות משפחתי, אולי תרצו להשקיע בכמה גופי תאורה שיציפו את הגינה באור; אבל אם הגינה היא מיקום שהחשיבות שלו דקורטיבית יותר מאשר שימושית, יתכן שתעדיפו להאיר רק את האיזורים הפונקציונליים כגון הכניסה והיציאה, או אולי תרצו להתקין תאורת מבנה שתדגיש את הקווים הארכיטקטוניים של הקירות החיצוניים וכן הלאה.
  • באיזה צבע תרצו את התאורה שלכם? חשוב לזכור שבגינה בדרך כלל יש צמחייה, והצבע שלה עשוי להשפיע על בחירת צבע הנורות שתרצו לשלב בגינה. למשל, לא לכל גינה תתאים תאורה לבנה או צהובה, אלא יתכן שדווקא באיזורים מסוימים תרצו להאיר פינה ספציפית באור בצבע שונה.
  • עלויות התקנת התאורה: הואיל וקיימים סוגים רבים של גינות, שעליהן יש להוסיף העדפות שונות של דיירים ושלל שיקולים נוספים, לא ניתן לנקוב באומדן מדויק באשר לעלויות התקנת תאורת גינה. מה שכן אפשר לומר הוא שגם מבחינת גופי התאורה קיים טווח רחב מאוד של סוגים ומחירים, החל מספוטים עם נורות לד חסכוניות וכלה בגופי תאורה גדולים ומרשימים שגם יוצרים תאורה ייחודית אבל גם מעט פחות חסכוניים בחשמל.
  • השקיעו בחומרים איכותיים: אם כבר מעצבים תאורה לגינה, אז להשקיע כמו שצריך באיכות של החומרים בשל האופי המיוחד של הגינה עצמה: איכות נמוכה מדי עלולה להוביל לפגיעה של גופי התאורה או רשת החשמל בגלל פגעי מזג האוויר; שימוש בנורות בזבזניות מבחינה אנרגטית עלול לייצר חשבון חשמל גבוה בסוף החודש וכן הלאה. לכן מוטב להשקיע פעם אחת בחומרי גלם איכותיים וחסכוניים.

סיכום

אם אתם רוצים לעצב תאורת גינה שתדגיש את האלמנטים החשובים לכם בגינה, בין את הגינה עצמה, המבנה שלידה או החלל שבו מתכנסת המשפחה, מומלץ שלא לעשות זאת כלאחר יד אלא להשקיע מחשבה בתכנון נכון, פונקציונלי, עמיד וחסכוני. בעת הצורך מומלץ אף להתייעץ עם איש מקצוע שיוכל לתת לכם טיפים נוספים בהתאמה לגינה הביתית שלכם.