072-3306067 ייעוץ עם מומחה

חושבים לעצב את תאורת המשרד? כך תעשו זאת נכון

עיצוב של משרד הוא עיצוב מיוחד במינו שלא דומה כלל וכלל לעיצוב של שום חלל אחר. כאשר מעצבים את המשרד צריך לשים לב להרבה דברים – למסרים שיווקיים או עסקיים, לחיזוק הקשר בין העובדים לבין ההנהלה או בין העסק עצמו לבין הלקוחות שמגיעים אליו, צריך להשקיע מחשבה רבה ביצירת עמדות עבודה נוחות ויעילות וכמובן שהתאורה מהווה חלק מהותי מאד בעיצוב. חלל של משרד יהיה בדרך כלל גדול ומרווח ואתגר לא פשוט יעמוד בפני מי שעליו תוטל האחריות לוודא שכל החלל מואר דיו. בכל מקום שנמצאים בו הרבה אנשים בו זמנית צריכה להיות תאורה מספקת (ואף יותר מכך) ויש גם חשיבות לסוג התאורה, לעוצמה שלה, לצבע האור ואפילו למראה של גופי התאורה שבוחרים. כל הפרמטרים האלה יצטרכו לקבל מענה וכאשר מבצעים את השלב הזה בחוכמה – אין ספק שבסופו של דבר המשרד ייראה נהדר מכל הבחינות, לרבות התאורה.

איך בוחרים תאורה למשרד?

כמו בכל פרויקט של עיצוב – גם בעיצוב משרד (ובכלל זה עיצוב התאורה) צריך להתחיל משלב ראשוני של אפיון צרכים ויעדים. כך למשל, צריך לבחון את חלוקת החללים במשרד. ישנם חללים פתוחים של עמדות עבודה, יהיו חדרי ישיבות בגדלים שונים, חדרי עבודה של מנהלים בכירים או חללים פתוחים של מעברים ציבוריים. כל אחד מסוגי האזורים יצטרך לקבל סוג או סגנון אחר של תאורה על מנת שיהיה מואר דיו ולא רק זה – האזור צריך להיות נוח למעבר או התנהלות בו ומכיוון שבמשרד שוהים לא מעט אנשים בו זמנית, הרי שהתאורה צריכה להיות מספיק חזקה כך שאפשר יהיה להתנהל בצורה בטוחה, נוחה ויעילה.

דבר נוסף שצריך להתחשב בו הוא כיווני הבנייה של הבניין עצמו והסתייעות באור טבעי שיגיע מבחוץ. אין צורך להשקיע בתאורה חזקה מדי לאורך היום במידה ויש אור טבעי שמגיע דרך החלונות ואם מדובר במשרד שעודנו בבנייה ייתכן ואפשר לקחת את זה בחשבון ולהעדיף חלונות זכוכית גבוהים ורחבים ככל האפשר שיאפשרו כניסה של האור הטבעי. נתון נוסף ולא פחות חשוב הוא גובה התקרה. למה הוא חשוב? על מנת למנוע את סינוור העובדים. אף אחד לא יחוש בנוח להתהלך במסדרונות המשרד ולהרגיש שהאור מהתקרה או הקירות מסנוורים אותו אלא האור צריך להיות רך, נעים ולא חזק מדי.

כך בוחרים נכון תאורה למשרד

ראשית, חשוב מאד להסתייע באיש מקצוע מעולם עיצוב הפנים של משרדים. אין מדובר באותו המקצוע שבעזרתו מעצבים את הדירה או הבית ולכן איש מקצוע בעל הידע המעמיק והעשיר על עיצוב משרדים יוכל לספק הרבה מאד מידע חשוב שיהיה גם מותאם לכל משרד שבו נעזרים בשירותיו. חשוב למקם נכון את גופי התאורה בכל אחד מהחללים השונים שמרכיבים את המשרד וכך לוודא שבכל אזור או מקום התאורה מתאימה בדיוק. באזורים החשוכים יותר שאין בהם מעבר אור מבחוץ למשל, יהיה צורך בנורות חזקות יותר.

חלק בלתי נפרד מהעיצוב יהיה מתן פתרונות מותאמים אישית לכל עובד שיש לו בעיה מסוימת עם האור, בהצבת מנורה אישית בעמדת העבודה שלו או בהפניית השולחן שלו אל החלון החיצוני, למשל. עם כל האתגרים האלה צריך מנהל המשרד להתמודד ואין ספק שאם הוא יעשה זאת צעד אחר צעד ובאופן מושכל – ללא ספק המשרד יקבל בדיוק את התאורה הדרושה והמתאימה והחלל כולו ייראה מושלם.