072-3306067 ייעוץ עם מומחה

עיצוב גופי תאורה בחדר שינה

גופי תאורה – חדר השינה הוא חדר בעל אופי מיוחד ומשתנה מבית לבית ומאדם לאדם. לכל אחד העדפות שונות והרגלים שונים בנוגע לאופן בו השינה תוכל להתקיים בתנאים הטובים ביותר.

לבחירה של גופי תאורה בחדר השינה חשיבות גדולה. לאור יש השפעה ישירה על מצב הרוח ועל הערנות שלנו.

אך המשותף לשני המקרים, הוא העובדה הידועה היא שחשיפה לאור חזק גורמת לדחייה בהפרשת הורמון המלוטונין במוח שאחראי על הוויסות של השעון הביולוגי בגוף וכתוצאה מכך עשוי להיגרם איחור בשעות השינה.  כאשר בוחרים תאורה לחדר השינה כדאי לקחת בחשבון את הנתון הזה ולהימנע מיצירת תאורה חזקה בחדר השינה כדי לא לפגוע בשינה עצמה- שהיא עיקר המטרה של החדר.

גופי תאורה בחדרי שינה למבוגרים

ככל שאנחנו מתבגרים הצורך שלנו בתאורה בחדר השינה משתנה. הרבה אנשים נוהגים לקרוא ספר או לעלעל בעיתון במיטה לפני השינה כמשהו שמסייע להם להירדם.

אחרים זקוקים למנורה ליד המיטה כדי להניח על השידה משקפיים או חפצים אחרים.

במרבית חדרי השינה המקובלים תהיה נקודת אור מרכזית בתקרה – לפעמים היא תהיה מחוברת גם למאוורר תקרה אם אין בחדר מזגן . ובנוסף לנקודת האור הזו יהיו ממוקמים גופי תאורה לתאורה קטנה יותר שתמוקם לצידי המיטה.

המטרה של האור המרכזי היא לשימושים הנוספים שיהיו בחדר השינה מלבד השינה עצמה.

בחדרי שינה רבים יש גם ארונות בגדים או שידת איפור, בחדרי ילדים יוכלו להתווסף לאלה גם שולחן כתיבה או פינת משחק.

כמובן הכל תלוי במידות החדר והצורך.

לעיתים יש צורך להיכנס לחדר בשעות החשכה כשהאור בחוץ לא מאפשר התמצאות טובה מספיק בחדר. במקרים אחרים נרצה לשבת בחדר השינה מטעמי פרטיות או חוסר במקום אחר בבית כדי לעבור על מסמכים או לבצע שיחת טלפון פרטית …לא תמיד נרצה להתעייף ולהיערך לקראת שינה.

האור המרכזי צריך להיות כזה שיאפשר לנו להתנהל בחדר בנוסף לצרכי השינה.

בעת שנרצה לישון נזדקק לתאורה “מעייפת” וקטנה.

רבים מאיתנו הורגלו עוד כילדים לאור הקטן שנשאר דולק בחדר כל הלילה. ילדים רבים מתעוררים באמצע הלילה ומפחדים מהחושך ולכן הפתרון של האור הקטן מסייע להתמודדות. האור הקטן במיוחד אם הוא גם בעל גוון צהוב תורם גם להגברת העייפות ויכול לשמש כסייען שינה במקרים בהם ההירדמות נתקלת בקשיים.

את גופי התאורה עצמם נוכל להתאים לכל חדר בהתאם לסגנון וההעדפות העיצוביות האינדיווידואליות של כל מי שישנים בחדר. אך חשוב לבחור גם אותם כך שישרתו את המטרות העיקריות של החדר ויתאימו לא רק להעדפה העיצובית אלא גם לצרכים הפיזיולוגיים.

אין כמו שינה טובה כדי להשפיע על הבריאות מצב הרוח והאופן שבו נסתכל על החיים שלנו.

כדי להשקיע מחשבה בבחירת התאורה וגופי התאורה בחדר השינה וכמובן להיוועץ במומחי תאורה לפני כל שינוי והחלטה חשובים מראש.

מכאן שאם ברצונכם להיכנס לאווירת שינה, דאגו לעמעום האורות בבית מיד בצאת שעת בין הערביים.