072-3306067 ייעוץ עם מומחה

האור בקצה המנהרה

מינימליזם לצד בולטות, רטרו לצד חדשנות, מוטיבים מעוגלים לצד מוטיבים גאומטריים חדים, צבעוניות כהה לצד צבעוניות בהירה ורכה, ואקולוגיה לצד טכנולוגיה. תכירו את הטרנדים החמים בתחום התאורה שיככבו בשנת 2020!

לתאורה יש השפעה עצומה על עיצוב החלל ולא פחות מכך על האווירה השורה בו, ויש אף הטוענים כי התאורה מגדירה את החלל ממש כמו ש “הבגד עושה את האדם”. ההקבלה בין עולם האופנה לעולם התאורה אינה משוללת יסוד, שכן כמו בכל תחומי העיצוב האחרים, גם עיצוב התאורה מושפע ממגמות אופנתיות משתנות שמשתלבות בהרמוניה עם הפיתוחים הטכנולוגיים החדשים והמתקדמים ביותר שיש.

מגמות התאורה הבולטות ביותר לשנת 2020

אם בשנת 2019 המגמה הבולטת ביותר הייתה המינימליזם, הרי בשנת 2020 המגמה הבולטת ביותר היא דווקא הבולטות. לא במקום המינימליזם שנשאר איתנו גם השנה, אבל לצידו ובאופן בולט מאוד. התאורה תופסת מקום מכובד אף יותר במרכז הבמה, הן מבחינת התכנון שלה לצורך קבלת אפקטים שונים והן מבחינת העיצובים של גופי התאורה עצמם. עומד להיות מעניין…

שובן של נברשות התקרה המסיביות

זוכרים את הנברשות הגדולות שנתלו בעבר במרכז החלל ומשכו אליהן את כל תשומת הלב? בשנים האחרונות הן קצת נעלמו ואת מקומן תפסה התאורה המוסתרת המינימליסטית, אבל השנה הן עושות קאמבק ובגדול.

בשנת 2020 תככבנה הנברשות הגדולות, מפוארות ומעוצבות מתמיד. סגנון העיצוב משלב בין הסגנון הקלאסי המפואר שאפיין את הארמונות ובתי האצולה ובין הסגנון המודרני שבא כאן לידי ביטוי בעיקר בבחירת החומרים ובעידון הכללי של האלמנטים השונים בגוף התאורה. כך למשל החומרים הפופולריים ביותר השנה בעיצוב נברשות התקרה הם הזכוכית והקריסטל הנוסטלגיים לצד עץ ומתכת טבעית.

טיפ שימושי: הנברשות הקלאסיות משמשות בעיקר לסלון, מכיוון שלרוב זהו החלל המרכזי והגדול ביותר בבית והנברשות האלו הן בעלות ממדים לא מבוטלים. עם זאת, אם שטח החדרים האחרים מאפשר לכם לתלות בהם גוף תאורה קלאסי, תוכלו להתקין נברשות כאלה במטבח או אפילו בחדר השינה.

צבעוניות כהה ובולטת

מגמה בולטת נוספת השנה היא הצבעוניות הכהה של גופי התאורה, שמשתלבת ו/או מחליפה את הצבעוניות הלבנה והבהירה, הכמעט נסתרת שאפיינה כל כך את 2019. בין הגוונים הבולטים השנה ניתן למצוא גופי תאורה שחורים ומבריקים, לצד גופי תאורה לד ואהילים בצבעים עזים כמו צהוב, ירוק, כתום וכחול.

טיפ שימושי: אם בוחרים לשלב גוף תאורה צבעוני/כהה, מומלץ להתייחס אליו כאל האלמנט המרכזי ולהדגיש אותו באמצעות שימוש בתאורה מוסתרת ביתר החלל. כך לא תצרו עומד ויזואלי צבעוני (שעשוי להיות לא נעים לעין) ועדיין תקבלו את האפקט המרשים.

שובם של אהילי הבד

מגמה נוספת שעשתה קאמבק השנה היא מגמת אהילי הבד, שבשנים האחרונות הוחלפה ע”י אהילי זכוכית שונים.

ע”פ התחזיות אהילי הבד חוזרים אלינו גם הם, כשהמאפיין הבולט ביותר שלהם הוא השימוש בבדים אקולוגיים וצפופים שמעניקים לאהיל מראה מרשים ויוקרתי, בשילוב עם גימור ברונזה או כסף.

את אהילי הבד ניתן למצוא בכל סוגי התאורה – נברשות תלויות, מנורות שולחן ואפילו מנורות קיר דקורטיביות. גם כאן, כדי להפוך את גופי התאורה עם אהילי הבד למוטיב המרכזי בחלל, מומלץ למנן את מספרם ולפזר אותם בנקודות אסטרטגיות כגון שידת צד.

סגנון כפרי בהשראת ימי הביניים

סגנון העיצוב הכפרי אינו חדש ובשנים האחרונות ניתן לראות אותו בכל תחומי העיצוב השונים.

עם זאת, השנה הוא בולט במיוחד בתחום התאורה ומתבטא במגוון עצום של גופי תאורה בסגנון שמזכיר את הבתים בכפרים ובעיירות הקטנות באירופה בסוף תקופת ימי הביניים.

גופי התאורה הכפריים עשויים לרוב ממתכת מחושלת במספר גוונים או בגוון אחד בולט, האהילים עשויים בד, במנורות שולחן ניתן להבחין בשריטות אופייניות בבסיס המתכת, ובחלק ניכר מגופי התאורה התלויים הנורות מעוצבות כנרות, מה שמעשיר את האווירה הנוסטלגית הימי-ביניימית.

מספר גופי תאורה במקום גוף אחד גדול

לצד מגמת גופי התאורה הבולטים והמרכזיים, ניתן למצוא השנה גם מגמה הפוכה לחלוטין שמבטלת למעשה את תאורת התקרה המרכזית ומחליפה אותה בשילוב של מספר סוגי תאורה שמפוזרים בחלל. כך למשל שילוב בין תאורת קיר, פסי צבירה, פרופילים מוסתרים ומנורות עומדות.

טיפ שימושי: שילוב נכון בין גופי תאורה לד יכול להעניק אפקט מרשים ופרקטי מאוד לחלל, אך אם בוחרים בסגנון הזה חשוב לתכנן את התאורה עם יועץ תאורה מוסמך שמכיר את הטכנולוגיות והאפשרויות החדשות הקיימות וידע לסייע לכם לבחור נכון ולמקם נכון כל אחד מגופי התאורה.

תאורה לעיצוב מינימליסטי - טכנולייט

שילוב בין קלאסיקה למודרניות

השנה בולט מאוד השילוב המאוזן בין ישן לחדש, קלאסי ומודרני. מגמה זו באה לידי ביטוי בגופי תאורה שמעוצבים בסגנון וינטג’ קלאסי, אבל עם טוויסט מודרני וחדשני. כך למשל גופי תאורה בסגנון ארט נובו בעלי קווים א-סימטריים וקימורים עדינים, שלא אפיינו את סגנון העיצוב במקור אך השתלבו בו השנה. החומרים הנפוצים ביותר לגופי התאורה האלו הם זכוכית ומתכת. ועץ, ברונזה וכסף בעיצובים היוקרתיים יותר.

המינימליזם עדיין כאן

הסגנון המינימליסטי וה- “הייטקיסטי” שאפיין מאוד את השנים האחרונות נשאר איתנו גם השנה ואף מקבל חידוש מרענן, שבא לידי ביטוי בעיקר בשלב תכנון התאורה.

המגמה המינימליסטית מתאפיינת בשימוש בגופי תאורה פשוטים יחסית מבחינה עיצובית – עגולים, מלבניים, מרובעים, שקועי תקרה, או צמודי קיר. ולכן, במובנים רבים ניתן לומר כי הסגנון הזה ממחיש בצורה הטובה ביותר את האמירה הידועה של אלברט איינשטיין שלפיה “הגאונות היא בפשוטות”.

טיפ שימושי: הסגנון המינימ

ליסטי מתאים לכל סוג של חלל, קטן או גדול, בית פרטי או חלל משרדים, כשאת ההבדל כאן, בניגוד לגופי התאורה המעוצבים למשל, עושה כאמור התכנון.

צורות גאומטריות חדות וברורות

 

אם הסגנון הקלאסי מתאפיין בקווים מעוגלים ורכים, הרי שהסגנון המודרני מתאפיין בעיקר בקווים גאומטריים חדים וברורים, בדומה לקווים שמאפיינים גם את הסגנון המינימליסטי. החומרים הפופולריים ביותר במגמה זו הם זכוכית, מתכת או פלסטיק.

אולם, השנה מתאפיינת מגמה זו בהיבט נוסף מעבר לקווים הגאומטריים של גופי התאורה עצמם, והוא “משחקי מיקום וזוויות” שיוצרות אפקטים גאומטריים גם באמצעות האור ולא רק באמצעות גוף התאורה. כך למשל השילוב בין מיקום של פסי צבירה עם גופי תאורה עגולים/מרובעים, לצד כיוון הזווית של גופי התאורה כך שהם יצרו על הקיר משחקי אור וצל גאומטריים.

טיפ שימושי: המגמה הגאומטרית מאפשרת למקד את תשומת הלב באובייקטים ספציפיים (יצירות אמנות למשל), אך גם ליצור עניין בתוך חלל פשוט יחסית. כך למשל כיוון זווית התאורה כך שתיצור צל משולש על “פינה מתה” בחלל תהפוך את אותה פינה למעניינת ומנוצלת עיצובית.

שומרים על כדור הארץ

אם יש דבר מרכזי אחד שמשותף לכל מגמות התאורה החדשות והמחודשות בשנת 2020, הרי שזהו ההיבט האקולוגי! בשנים האחרונות בולט הניסיון לשמור על כדור הארץ גם (ואולי בעיקר) כשמדובר בתחום התאורה, שהוא כביכול ניגוד ישיר לאיכות הסביבה. אך השנה נדמה שהניסון הזה עולה מדרגה…

הפן האקולוגי בא לידי ביטוי גם בטכנולוגיות התאורה הידידותיות מאוד לסביבה (בטח ביחס לטכנולוגיות שהיו קיימות עד לפני מספר שנים), אבל גם בבחירת החומרים לייצור גופי התאורה עצמם. כך למשל בולט מאוד השנה השימוש בחומרים טבעיים כמו עץ וזכוכית, לצד השימוש המינימלי בחומרים שמזיקים לסביבה.

לסיכום,

התאורה שתאפיין את שנת 2020 היא לאו דווקא בעלת מאפיינים ברורים מאוד, אלא להפך. השנה נדמה כי “יש מקום לכולם” וכל אחד יכול למצוא את סגנון התאורה שהכי מוצא חן בעיניו, או אפילו לשלב יחד מספר סגנונות. הכל מותר ואם צריך לבחור מילה אחת שתתאר את מגמות התאורה ב-2020 זו ככל הנראה תהיה המילה “כבוד” – כבוד לעבר, כבוד לעתיד, כבוד לגופי התאורה וכמובן – כבוד לכדור הארץ.

שנה אזרחית מוצלחת ומוארת!