072-3306067 ייעוץ עם מומחה

גווני אור שונים ומטרתם

אור לבן/צהוב/ באיזה גוון הכי נכון להשתמש לאיזו מטרה?

מהו סולם האור?

לא רבים יודעים אבל קיימים “מומחים לאור”. והכוונה היא לא לאור במובן הרוחני שלו אלא לאור הפיזי שקיים במקום מסוים באמצעות חשמל או תאורה סולארית.

את האור ניתן וחשוב להתאים ולכוון בהתאם לפרמטרים שונים שיש לקחת בחשבון .

סוג ואופי המקום, הגודל שלו, הצרכים הטכניים של התאורה בו, מגבלות נוספות שיש באותו המקום.

התאורה בלובי של בית המלון תהיה שונה מהתאורה בחדר האוכל, בחדרי האירוח או בחדר הישיבות או בספא. תאורה בפאב תהיה שונה מזו שתהיה בבית קפה או מסעדה וכמובן שהתאורה במשרדים תהיה שונה מהתאורה בבית.

אור יכול לגרום למצב רוח טוב או קודר, לעייפות או לרעננות וכמובן שהאור יכול גם להפיץ חום ולמשוך אליו מטרות שונות גם כאלה שלא תמיד מתכוונים אליהן מראש כמו יתושים וזבובים.

באזורים שונים ברחבי העולם ניתן להבחין בהבדלים באופי התאורה גם ברחובות הראשיים של ערים גדולות או בבתים.

התרבות משפיעה לא פעם על בחירת התאורה ועל נראות האור במקומות מסוימים והיא יכולה לקבוע טרנדים ממש כמו באופנה.

באזורים שבהם יש הרבה שעות “חורף” וההימצאות מחוץ לבית קצרה האור יהיה שונה מאשר בבתים באזורים חמים שבהם ההימצאות בבית קצרה.

חשוב להבחין בין גוון האור לבין העוצמה שלו. בכל מנגנון תאורה קיימת אפשרות לשלב עמעום (באמצעות דימר) ולכוון את עוצמת התאורה. גוון האור לא מתייחס לעוצמת העמעום שלו.

סולם טמפרטורת האור המקצועי:

מתכנני ערים ונוף לא פעם נעזרים במומחי תאורה וקובעים את טמפרטורת האור בהתאם לסולם המכונה קלווין או מסומן ע”י האות K לצד מספר – זה הכינוי המקצועי לסוג ורמת האור וההפצה שלו כלפי חוץ שמומחי האור ישתמשו בו.

דרגת טמפרטורת האור הנמוכה ביותר נעה בטווחים שבין 6000-6500K

הטווחים הללו מתייחסים לאור לבן מאוד הקרוי “אור יום” Day Light והוא מאוד נפוץ בחללים גדולים וסטריליים כמו למש לחדרי ניתוח בבתי חולים.

הדרגה הבאה נעה בטווחים שבין 4000-4500 K והיא מכונה לבן ביניים- Cool White

נוכל לראות את האור הזה הרבה פעמים בקניונים ומשרדים או במקומות ציבוריים גדולים.

זה אור שמצד אחד מספיק בהיר ומזכיר את אור היום שבחוץ ומצד שני הוא פחות קר. זה גוון שבגלל שהוא מזכיר את אור היום נחשב לכזה שמעורר ערנות.

הדרגה הבאה נעה בטווחים בין 3000-3200K היא מכונה  Warm White וכשמה היא חמה יותר ומתאימה לסביבה ביתית ובמרבית חללי התאורה בבית- בסלון, פינת האוכל, חדרי השינה. דרגת האור הזו מייצרת אווירה של נינוחות היא לא בוהקת מדי ולא חמה מדי.

הדרגה האחרונה והצהובה נעה בטווחים שבין 2500-2700 K  היא מכונה Interna באירופה הקרה עוברים יותר ויותר לעשות שימוש בגוון הזה ולעומת זאת בישראל מעדיפים לעשות שימוש בגוונים בהירים יותר מכיוון שישראל היא ארץ שטופת שמש גם במרבית ימי החורף.