072-3306067 ייעוץ עם מומחה q

האור בקצה הגן: כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים תאורת גן ושבילים

מה חשוב לקחת בחשבון בבחירת תאורה לגינה, ממה כדאי להימנע ואיך להפוך את הגינה לפיסת גן עדן פרטית ומרגיעה? ההסברים והטיפים של המומחים שלנו – ממש כאן:

מאז ומתמיד נחשבו הגנים סמל לעושר ומותרות – החל מגן העדן התנ”כי, דרך הגנים המפוארים בבתי המלוכה, ועד הגינות הפרטיות של ימינו שאותן היטיב לתאר השחקן תומאס היידן צ’רץ כ”נווה המדבר המשכיח את חיי היום יום”. 

סוד הקסם של הגן, זה שהופך אותו לנחשק כל כך, נחקר במשך עשרות שנים וטמון ככל הנראה בשילוב בין מספר גורמים עיקריים, שבבסיסם עומד הצורך הקדום שלנו כבני האדם להתחבר לטבע גם בעידן מתועש כמו זה שאנחנו חיים בו. צורך שמתמלא כתוצאה מההשפעה הפסיכולוגית של האלמנטים השונים שבו – הצמחייה הירוקה, הפרחים הצבעוניים, האור הטבעי, האוויר, הצלילים המגוונים, וגם העובדה שהגינה היא למעשה “החזית” של הבית ולכן היא זו שקובעת את הרושם הראשוני שמתקבל. ואם כך, מה הפלא שתחום תאורת הגן הפך בשנים האחרונות לאמנות של ממש?!

תאורת גינה

 

מה חשוב לקחת בחשבון כשמתכננים תאורת גן?

על פניו תכנון של תאורת גן דומה במהותו לתכנון התאורה בכל חלל אחר, שכן גם לתאורת הגן יש למעשה שני תפקידים:

  • פונקציונליות – להאיר את הגינה בשעות החשכה, את השבילים, את מבואת הכניסה וכדומה.
  • עיצוב – להדגיש אלמנטים מיוחדים, ליצור את האווירה הרצויה ועוד. 

אולם, כאשר מתכננים תאורת גן יש לקחת בחשבון אלמנטים ומאפיינים ייחודיים נוספים, שנובעים הן מהיבטים טכניים (נקודות חשמל, הסתרת כבלים וכדומה) והן מהיבטים אינדיבידואלים (גודל ומבנה הגינה, סוגי הצמחייה ועוד). 

תכנון לא נכון עלול לגרום לאכזבה מהתוצאה ואף לפגיעה בבטיחות, כך למשל: תאורה על צמחים מסוימים שמטילה צללים מאיימים, תאורת שבילים שמטעה את העין, שילוב בין צבע התאורה וצבע המים שיוצר צבע מעופש ולא נעים, תאורה לא מספקת במקומות שבהם נדרשת תאורה טובה ועוד. 

איך עושים את זה? 

כפי שבוודאי כבר הבנתם, תכנון נכון של תאורת גן הוא תכנון מורכב שדורש הבנה וחשיבה רחבה. כדי לסייע לכם במשימה ביקשנו מצוות המומחים שלנו לתת כמה מהכללים ומהטיפים החשובים ביותר להשגת המטרה. מוכנים? 

חלקו את הגינה לאזורים

כדי שתאורת הגינה תמלא באופן הטוב ביותר את תפקידה הפונקציונאלי, עליה להתאים לשימוש המיועד בכל אזור בנפרד – אזור הכניסה לגינה ו/או לבית, אזור הישיבה, אזור המשחקים, שבילי ההליכה, אזור המנגל וכדומה. ככל שתדעו מראש מהו השימוש הספציפי של כל אזור, כך תוכלו להתאים נכון יותר את התאורה בו. 

הדגישו אלמנטים שונים באמצעות תאורה ממוקדת

עם תאורה נכונה, כל אלמנט בגינה יכול להפוך ליצירת אמנות ולקבל פוקוס קסום משל עצמו. כך למשל תוכלו להאיר את עץ הזית העתיק באמצעות גוף תאורה שיאיר עליו מלמטה באור עמום וחם, או אפילו באור ירוק שידגיש את צבע הזית של העלים; כדי לתחום פינות חמד נסתרות תוכלו להשתמש בספוטים ייעודיים; וכדי ליצור אווירה רומנטית תוכלו לתלות גופי תאורה דמויי עששיות. 

אל תשכחו להתייחס לאפקט התאורה הכולל

לצד ההתייחסות האינדיבידואלית לכל אזור ולאלמנטים שאותם תרצו להדגיש, אל תשכחו שבסופו של דבר – כל התאורה אמורה להשתלב יחד ולהעניק מראה הרמוני ונעים. לכן שימו לב למפגש בין האורות ולתאורה שמתקבלת כתוצאה ממנו. כך למשל אם מיקמתם אור ירוק מתחת לעץ הזית ואור אדום ליד ערוגת הוורדים, חשוב שתוודאו שהמפגש ביניהם (אם ישנו כזה) אינו יוצר אור צהוב שיגרום לדשא להיראות חיוור וייצור צללים כהים.

התאימו את תאורת שבילי הגן לגודל השביל ולחומר שממנו הוא עשוי

תאורת שבילים היא תאורה חשובה שמטרתה העיקרית היא לאפשר צעידה בטוחה ממקום למקום, אבל זה לא אומר שצריך להתפשר על סגנון התאורה שלהם. כדי להפוך את השבילים לאלמנט עיצובי בפני עצמו (בלי לפגוע בפונקציונאליות) מומלץ לבחור את גופי התאורה בהתאמה לגודל השביל ולחומר שממנו הוא עשוי, כך למשל: שביל דק  מומלץ להאיר באמצעות גופים שקועים ועדינים, לשביל בטון מוחלק או לשביל במראה תעשייתי אחר יתאימו עמודי תאורה נמוכים מרובעים, ושביל אבנים אפשר להאיר באמצעות גופי תאורה דמויי עששיות שנתלה בשני צדדי השביל.

שלבו גופי תאורה בולטים לצד גופי תאורה מוסתרים

כדי שהגינה שלכם לא תיראה כמו חנות תאורת גינה (😉) תכננו את התאורה כך שחלק מהגופים יהיו גלויים לעין וחלקם יוסתרו בין הצמחים או אפילו בתוך הסלעים (ניתן לעשות זאת באמצעות קידוח מיוחד שאינו פוגע באבן, שבתוכו ממקמים את הספוט). כך גם תימנעו מעומס מיותר וגם תיצרו אפקט מפתיע ומעניין. 

במקומות המועדים התקינו גופי תאורה עם חיישני תנועה 

כדי להבטיח שתוכלו לנוע בגינה ו/או להגיע הביתה בבטחה גם בשעות הלילה המאוחרות, חשוב לוודא שמיקמתם גוף תאורה בכל אחד מהמקומות המועדים: אזור השער ו/או החנייה, השביל שמוביל אל דלת הבית, בסמוך למדרגות, ליד דלת הכניסה (כי זה ממש לא כיף להתחיל לחפש בחושך את חור המנעול) וכדומה. אולם, כדי שלא תצטרכו להשאיר את האורות דלוקים כל הלילה, מומלץ לבחור בגופי תאורה ייעודיים עם חיישני תנועה שיידלקו אוטומטית ברגע שתתקרבו אליהם וייכבו כשתתרחקו. 

והכי חשוב, זכרו! 

תאורת גן טובה חייבת להתחשב במספר גדול של גורמים, החל מגודל ומבנה הגינה וכלה בסוגי הצמחים הייחודיים שבה. התקנתה של תאורת חוץ נכונה לגינה חייבת לבוא מתוך הכרה עמוקה של כל טכניקות התאורה וגופי התאורה הקיימים בשוק ויתרה מזאת, התאמת תאורת חוץ לגינה היא כמעט מעשה אומנות, משום שהאפקט המיוחד של כל סוג אור וכל גוף תאורה חייב להתאים למקום המואר בדיוק.