072-3306067 ייעוץ עם מומחה

המדריך לתכנון תאורה בחדרי רחצה

מה חשוב לקחת בחשבון כשמתכננים תאורה לחדר רחצה? ממה להימנע? ואיך לשלב בין פונקציונאליות, בטיחות ועיצוב? כל מה שחשוב שתדעו!

תכנון נכון של תאורה לחדרי הרחצה נשמע אולי פשוט, שכן חדרי הרחצה הם לרוב קטנים יותר מיתר החדרים בבית.

אבל בפועל תכנון התאורה לחדרים אלו הוא מורכב יותר, מכיוון שחדרי הרחצה משמשים למספר גדול של פעולות שונות שכל אחת מהן דורשת התייחסות נפרדת מבחינת התאורה ועם זאת עדיין חשוב לשמור על מראה כללי אחיד והרמוני.

מהם הדברים שחשוב לקחת בחשבון כשמתכננים תאורה לחדר רחצה?

כאשר מתכננים את התאורה בחדר הרחצה חשוב לקחת בחשבון ארבעה היבטים עיקריים: פונקציונאליות, בטיחות, השפעה פסיכולוגית ועיצוב. בנוסף להתייחסות הנפרדת לכל היבט, חשוב לא לשכוח להתייחס לתוצאה הסופית הכללית שמתקבלת ולוודא שכל התאורה יחד משתלבת בהרמוניה ויוצרת מראה אחיד ואווירה נעימה. 

פונקציונאליות (תאורת משימות)

תאורת משימות היא תאורה שמותאמת (כפי שניתן להבין משמה) לביצוע משימות שונות בצורה המיטבית ביותר.

כך למשל בחדר הרחצה תתייחס תאורת המשימות לשימושים השונים היומיומיים בכל אחד מהאזורים: רחצה באזור האמבטיה; גילוח, איפור ו/או מציאת תרופות בארון התרופות באזור המראה; שימוש בשירותים וכו’.

בטיחות

מעבר לשיקולי הבטיחות שנובעים מהשילוב בין חשמל למים/אדים, יש לתאורה בחדר הרחצה גם תפקיד מהותי מבחינת בטיחות המשתמשים בה, וחשיבות רבה אף יותר כאשר מדובר בקשישים. 

ממחקר שפורסם לפני כשנה במגזין המדעי של אוניברסיטת אוקספורד ובחן את הסיבות העיקריות לנפילות של קשישים, עולה כי רוב הנפילות של הקשישים מתרחשות במקומות מוארים ומוכרים (ולא במקומות חשוכים כפי שנהוג לחשוב).

כאשר הסיבה העיקרית לנפילות וחלון הזמן הראשי שבו מתרחשות רוב מקרי הנפילה של הקשישים, היא הצורך לגשת לשירותים לעיתים תכופות במהלך הלילה. הסיבה העיקרית השנייה היא החלקה על רצפה רטובה ביציאה מהאמבטיה.

השפעה פסיכולוגית

מעבר לפונקציונאליות של התאורה חשוב לקחת בחשבון גם את ההשפעה הפסיכולוגית שלה לאורך היום. חדר הרחצה הוא בד”כ המקום הראשון שאליו הולכים כשמתעוררים בבוקר והמקום שאליו הולכים פעמים רבות במהלך הלילה.

התאורה בשעות השונות של היום משפיעה על רמת הערנות ומצב הרוח שלנו ולכן חשוב שהיא תותאם גם לשעה ביום. כך למשל התאורה בשעות הבוקר צריכה להיות בהירה ומעוררת ואילו בשעות הערב והלילה היא צריכה להיות חמה ונעימה, כדי לא לפגוע באיכות השינה.

עיצוב

כמו בכל חלל אחר, גם כאשר מתכננים את התאורה לחדר הרחצה חשוב להתייחס להשפעה העיצובית שלה ולהתאים את התאורה לסגנון הכללי, לאלמנטים העיצוביים/האדריכליים שאותם רוצים להדגיש ולאווירה הרצויה. 

איך עושים את זה נכון?

השילוב בין גודל החלל (הקטן יחסית) והשיקולים הרבים והשונים שיש לקחת בחשבון, הופכים כאמור את תכנון התאורה לחדר הרחצה למשימה מורכבת, אבל אפשרית. איך? הנה כמה טיפים שכדאי ליישם:

נצלו ככל האפשר את אור היום הטבעי

למרות ההתפתחות האדירה שחלה בתחום התאורה והפתרונות הטכנולוגים הרבים, אין עדיין תחליף ליתרונות הבריאותיים הרבים של אור היום הטבעי, בעיקר בכל הקשור להשפעה הפסיכולוגית על מצב הרוח ועל מנגנוני הערות והשינה במוח.

לכן גם כאשר מתכננים את התאורה לחדר הרחצה חשוב לנצל ככל האפשר את האור הטבעי והשלים/להעצים אותו באמצעות התאורה.

תכננו את התאורה בשכבות

שלבו בין תאורה עקיפה שתעניק את האור המרכזי לבין תאורת משימות ממוקדת ותאורה דקורטיבית, וודאו שכל אחת מהשכבות ניתנת לשליטה נפרדת. כך תוכלו לבחור בכל רגע נתון את סוג התאורה הנחוצה לכם באותו רגע. 

ודאו שהתאורה המרכזית אינה מסנוורת מידי

חשוב שהתאורה המרכזית תהיה חזקה מספיק כדי להאיר את חלל הרחצה, אבל חשוב גם לוודא שהיא לא תהיה מסנוורת מידי, מה שעלול לגרום לנפילות בעיקר בקרב קשישים (שע”פ מחקרים שונים נוטים יותר לסנוור).

כדי לעשות זאת מומלץ להתקין תאורה עקיפה, להימנע מגופי תאורה שמכוונים ישר לגובה העיניים, או לבחור גופי תאורה בעלי כיסוי מעמעם (זכוכית חלבית למשל). 

שלבו דימרים

שילוב של דימרים בגופי התאורה השונים יאפשר לכם לשלוט לא רק בסוג התאורה הנחוצה לכם, אלא גם בעוצמה הספציפית שלה בהתאם לשעה ביום ולאווירה הרצויה.

כך למשל אם אתם מתארגנים לאירוע בשעות הערב, ודאי תרצו תאורה חזקה יותר שתאפשר לכם להתאפר/להתגלח בצורה מיטבית וגם תעורר אתכם לפני היציאה לבילוי. לעומת זאת, כשתשובו הביתה תרצו תאורה עמומה יותר שתאפשר לכם להתארגן לשינה ותשרה עליכם רוגע ושלווה. 

שימו לב לצללים

סוג התאורה, זווית התלייה ומיקום גוף התאורה משפיעים על הצללים שייווצרו בחלל וכאשר מדובר בחדר רחצה, חשוב לקחת את זה בחשבון כדי להימנע מצללים חדים או “מפחידים” מידי (בחדרי רחצה של ילדים למשל). 

ודאו שגופי התאורה בטוחים נגד מים

אנחנו יודעים שזה נשמע טריוויאלי אבל נזכיר את זה בכל זאת – גם אם גוף התאורה אינו מיועד להיות ממוקם באזור חשוף למים (מעל האמבטיה למשל), חשוב מאוד לזכור שכל חדר הרחצה מתמלא אדים ולכן כל גופי התאורה בו חייבים להיות בטיחותיים נגד מים ולעמוד בכל התקנים הדרושים. 

שלבו תאורה בתוך הארון

אם יש לכם בחדר הרחצה ארון שבו מאוכסנים תרופות, מוצרי טיפוח ופריטים יומיומיים אחרים, מומלץ לשלב בתוכו תאורה פנימית חמה ונעימה. תאורה כזו תבטיח שתוכלו למצוא בדיוק את מה שאתם מחפשים, מבלי לסנוור או להאיר בצורה חזקה מידי. 

דאגו לתאורה גם בלילה

כדי שתוכלו להגיע בבטחה לחדר הרחצה גם באמצע הלילה ולא תיאלצו לעבור בצורה חדה מחושך מוחלט לאור חזק, שלבו כחלק מהתאורה גם גופי תאורה ייעודיים שמפיצים אור חם ורך כגון תאורה שקועה. 

שלבו גופי תאורה דקורטיביים

שילוב של גופי תאורה דקורטיביים יכול להדגיש אלמנטים עיצוביים מסוימים וליצור אווירה מעניינת ומזמינה. כך למשל תוכלו לשלב גופי תאורת קיר זוויתיים מעל תמונות או פריטים דקורטיביים שונים על המדף, להתקין גופי תאורה דקורטיביים לצידי המראה וכדומה. 

זכרו!

לתאורה בחדר הרחצה יש חשיבות רבה גם מבחינה בטיחותית, גם מבחינה פונקציונאלית, גם מבחינה עיצובית וגם מבחינה פסיכולוגית ולכן חשוב לתכנן נכון את התאורה כך שתענה על כל הצרכים מבלי לפגוע בהרמוניה של המראה כללי.