072-3306067 ייעוץ עם מומחה

כך תהפכו את המסדרון ממעבר אפלולי לאלמנט עיצובי

רבים נוטים להתייחס למסדרון כאל לא יותר מאשר “צינור מעבר”, אבל דווקא בגלל זה חשוב לבחור עבורו את התאורה הנכונה. איך עושים את זה נכון ומה חשוב לקחת בחשבון? כל התשובות כאן!

המסדרון הוא אולי לא היעד הסופי והוא נוטה לרוב להיות חלל צפוף שאינו זוכה לאור יום, אבל הוא החלל הראשון והאחרון שרואים כשיוצאים או כשנכנסים אל החדר. ניתן לומר שתפקידו של המסדרון הוא למלא אותנו באנרגיה כשאנחנו בדרכנו החוצה לכבוש את העולם ולברך אותנו בחיבוק מוכר ונינוח כשאנחנו חוזרים הביתה.

לא בכדי הקפידו בני האצולה במאה ה-18 לעצב את המסדרונות שלהם בסגנון מינימליסטי ואפלולי, כדי ליצור אווירה נוחה ושלווה ככל האפשר שתרגיע את השליחים ואת הלוחמים ששבו ממסעותיהם הארוכים. מנגד, דווקא בגלל שמדובר בחלל שבו אנשים עוברים במהלך כל שעות היום אבל אף אחד לא באמת מבלה בו הרבה זמן – המסדרון הוא המקום שבו אתם יכולים להרשות לעצמכם להיות קצת יותר נועזים ולעצב אותו באופן ייחודי שיעניק לו אופי משל עצמו ויהפוך אותו לחלל מעניין ומסקרן.

איך עושים את זה נכון?

כאמור, בניגוד למסדרונות הרחבים והמרווחים בארמונות של ימי הביניים שלאורכם היו חלונות גבוהים ומרשימים – רוב המסדרונות בבנייה המודרנית הם צרים מאוד, חשוכים ונטולי חלונות, מה שעלול ליצור תחושה קלסטרופובית ולא נעימה.

מגבלות אלו מהוות אתגר לא קטן מבחינה עיצובית, כאשר רוצים לעצב את המסדרון כך שיהיה פרקטי ונעים מצד אחד וייחודי מהצד השני, וכאן בדיוק נכנסת לתמונה החשיבות של בחירה חכמה והתאמה נכונה של התאורה!

תאורה למסדרונות

איך לבחור תאורה נכונה למסדרון?

המבנה המסדרון הצר והיעדר האור הטבעי, יוצרים שני פרמטריים עיקריים שחשוב לקחת בחשבון בבחירת התאורה: מגבלות השטח ומגבלות האור.

איך לפתור את מגבלת השטח

כאמור, שטח המסדרון צריך להיות מנוצל היטב כדי לאפשר מעבר נוח ובטוח ומכיוון שלרוב, שטח הרצפה קטן מאוד – לא יהיה נבון לבחור בגופי תאורה ריצפתיים ש”יתפסו מקום”.

הפתרון הטוב ביותר שיאפשר לנצל את השטח בצורה המקסימלית הוא שימוש בגופי תאורה שאינם מונחים על הרצפה כגון מנורות תקרה או מנורות קיר, או שימוש בגופי תאורה שקועים בתקרה או בקיר. אלו יאפשרו לשמור על “המסלול” פתוח ועדיין תשטוף את המסדרון באור מספיק ונעים.  אולם, גם כאן חשוב להתייחס להבדלים בין הסוגים ולבחור את גופי התאורה בהתאם:

תאורת תקרה תלויה

גוף תאורה תלוי (נברשת) שמעוצב בסגנון מיוחד, יתפוס את העין וייצור עניין במסדרון, אבל סוג זה של תאורה מתאים בעיקר למסדרונות בעלי תקרות גבוהות. תלייה של גוף תאורה במסדרון בעל תקרה נמוכה, עלולה במקרים מסוימים ליצור אשליה של חלל קטן יותר ולגרום לתחושת קלסטרופוביה שממנה אנחנו מנסים כל כך להימנע.

מנורות קיר

אתם לא בהכרח חייבים למקם את גוף התאורה על התקרה כדי להאיר את המסדרון. מנורות קיר יכולות לספק לכם שפע של תאורה מבלי שתצטרכו יותר משרפרף כדי להחליף את הנורה.

סוג זה של תאורה מתאים מאוד למסדרונות, שכן הם מאירים את החלל בלי האפקט הישיר של אור לכיוון הפנים, ומעניקים פיזור אור יפה.

עם זאת חשוב לשים לב לרוחב המסדרון – מנורות קיר שיבלטו מהקירות במסדרון צר, יאלצו אתכם ללכת בזהירות כדי לא להיתקע בהם.

גופי תאורה שקועים

לפעמים הפתרון הפשוט ביותר הוא גם הנכון ביותר. גופי תאורה שקועי תקרה ושקועי קיר, הם פתרון קל ויעיל לתאורת מסדרון. מכיוון שגופי התאורה השקועים לא מושכים בד”כ תשומת לב רבה, סוג התאורה הזה מתאים כמעט לכל סגנון עיצובי.

פסי צבירה

פסי צבירה הם פתרון נהדר עבור מי שרוצה להוסיף תחושה אדריכלית ואופי אישי למסדרון.

פסי הצבירה מתאימים במיוחד לעיצוב בסגנון תעשייתי ומודרני, והם מהווים פתרון מצוין כשרוצים להאיר אלמנטים ספציפיים במסדרון (כגון יצירות אמנות שתלויות על הקיר או ארונות לאורך המסדרון).

איך לפתור את מגבלת האור

בנוסף למגבלות השטח, חשוב כאמור לקחת בחשבון גם את היעדר האור הטבעי שיחד עם המבנה הצר של המסדרון, עלול ליצור תחושה קלסטרופובית. ולכן, כדי להימנע מכך וליצור אשליה של חלל מרווח, יש לדאוג שהמסדרון יהיה מואר מספיק. הנה כמה טיפים מהירים וקלים שיסייעו לכם:

  • בכל שמונה מטרים מקמו לפחות גוף תאורה מרכזי אחד. גופי תאורה קטנים עם נורות בעוצמה נמוכה יש למקם ברווחים קטנים יותר.
  • מקמו גוף תאורה אחד בסמוך לקצה המסדרון. האור שיבקע ממנו ימשוך את העין ויצור אשליה של מרחב.
  • אם אתם בוחרים במנורות קיר, מקמו אותם גבוהה יחסית כדי ליצור אשליה של חלל פתוח.
  • עמדו בשני הקצוות של המסדרון ובדקו שאין נקודות כהות. ודאו שהאור נשאר קבוע ולא מתעמעם בין גופי התאורה. כדי לשמור על תחושה של מרחב פתוח ומזמין, הקפידו להאיר את כל חלקי המסדרון באופן שווה.

קיימים כמובן עוד המון סוגים של גופי תאורה שיכולים להתאים למסדרון. אתם יכולים לבחור את הסגנון המתאים לכם ביותר או אפילו לשלב בין מספר סוגים של גופי תאורה. כך למשל תוכלו לשלב בין גוף תאורה שקוע תקרה יחד עם גופי תאורה שקועי קיר שימוקמו מעל תמונות שתתלו לאורך המסדרון. כך או כך זכרו שהדבר החשוב הוא להפוך את המסדרון לחלל מזמין ונעים שלא יגרום לכם להרגיש שאתם צועדים בתוך מערה בכל פעם שתעברו בו.