072-3306067 ייעוץ עם מומחה

מומחי התאורה שלנו חושפים את ה’טריקים’ שעושים את כל ההבדל

**סוד קטן משלנו: לא היה פשוט (בכל זאת סודות מקצועיים), אבל הצלחנו?. התוצאות לפניכם:

אין עוררין על כך שהתאורה יכולה לשנות לחלוטין את מראה החלל ואת האווירה בו, אבל מהו באמת סוד הקסם שבאמצעותו מצליחים מעצבי הפנים למקסם את התאורה לטובת העיצוב? כדי לענות לכם על השאלה הזו ביקשנו ממומחי התאורה שלנו לחשוף כאן את הסודות המקצועיים ואת הטריקים שלהם:

  1. אל תשאירו את התאורה לסוף!

חלק גדול מהלקוחות שנמצאים בשלבי שיפוץ או בנייה נוטים להשאיר את התאורה לסוף, אבל לדברי המומחים שלנו זוהי טעות שכיחה שעלולה לעלות לכם ביוקר משתי סיבות עיקריות:

  • כדי למקסם את התאורה בסוף הדרך, נדרשת לעיתים קרובות עבודת תשתית שממש אבל ממש כדאי לתכנן מראש. אתם לא רוצים להיאלץ לקדוח שוב בקירות רגע אחרי שסיימתם את הבנייה, נכון?
  • אם תשאירו את התאורה לסוף אתם עלולים (כמו שקורה לרבים אחרים) למצוא את עצמכם ללא תקציב מספיק עבורה, וכתוצאה מכך תאלצו להתפשר ולהסתפק בפתרונות תאורה שלא ממצים עד תום את הפוטנציאל העיצובי שלהם. לא חבל?!
  1. הכינו מראש רשימה מפורטת עבור “תאורת משימות”

“תאורת משימות” היא לרוב תאורה ממוקדת שאינה מסיחה את הדעת (פסי תאורה, מנורות שולחן וכדומה) ושמטרתה, כפי שמשתמע משמה, היא לסייע בביצוע משימה ספציפית בצורה הטובה ביותר. כך למשל התפקיד של מנורת השולחן הוא לסייע בהכנת שיעורי בית, תאורת קיר ליד המיטה – לקריאה, תאורת המטבח – לבישול, וכך הלאה.

לדברי המומחים שלנו, לתאורת המשימות יש חלק חשוב ביותר בתכנון התאורה. גם בגלל שהיא מאפשרת למצות את הפוטנציאל הייעודי של כל אזור בחלל וגם בגלל שהיא מוסיפה נופך עיצובי ייחודי בלי לבלוט יותר מידי ולגנוב את הפוקוס. אולם, כדי למקסם אותה בצורה הטובה ביותר, מומלץ מאוד להכין מבעוד מועד רשימה מפורטת ככל האפשר של המשימות השונות שאתם מבצעים במהלך היום והלילה. כך תוכלו לוודא שכל אחד מהצרכים שלכם יקבל התייחסות מותאמת ואפקטיבית.

  1. תכננו בחכמה את מיקום וזוויות גופי התאורה

אלומת האור שמפזר כל גוף תאורה היא חלק בלתי נפרד מהשיקולים העיצובים שיש לקחת בתכנון התאורה. את הדוגמה המוחשית ביותר להיבט החזותי של אלומת האור ניתן למצוא בעולם התאורה לחדרי הילדים, שכן כולנו מכירים את גופי התאורה שמקרינים אלומת אור בצורות (כוכבים, חיות וכו’) על הקיר ו/או על התקרה.

באופן דומה משפיעה גם הבחירה במיקום ובזווית גוף התאורה על המראה הכללי שמתקבל, שכן אלומת האור המוקרנת מושפעת ישירות מגוף התאורה עצמו (כמובן), אך גם מבחירת המיקום והזווית שלו. לדברי המומחים שלנו, רוב הציבור מייחס לכך חשיבות בעיקר כשמדובר בתאורה שמטרתה להדגיש פריטי אמנות (במסדרון למשל), אבל (וזה אבל חשוב) – כדאי מאוד להתייחס לפן הזה גם עבור יתר גופי התאורה. כך למשל את תאורת התקרה יש לתכנן תוך התייחסות לאופן שבו משפיעה אלומת האור על נקודת המפגש שבין התקרה לקיר – האם היא מטשטשת אותה, או דווקא מדגישה אותה?!

  1. בחרו גופי תאורה שיתרמו לעיצוב החלל גם כשהאור כבוי

מטרת התאורה היא כמובן להאיר, אבל כאשר מסתכלים על תכנון התאורה בהיבט העיצובי הרחב יותר יש לקחת בחשבון “טריק” אחד נוסף שרק מעטים יגלו לכם: השפעת התאורה על החלל כשהאור כבוי!

 

כן כן. שמעתם נכון. כדי למצות את מקסימום הפוטנציאל העיצובי של התאורה, תכננו את התאורה כך שגופי התאורה יתרמו לעיצוב החלל גם כשהאור בהם כבוי. הדוגמה הבולטת ביותר היא כמובן בחירת נברשת או מנורת שולחן מעוצבת וייחודית שתמשוך את העין ללא קשר לאור, אבל לא רק וגם כאשר מתכננים תאורה סמויה יותר (כגון גופי תאורה שקועי תקרה או שקועי קיר) כדאי לוודא שגופי התאורה יעשירו את העיצוב. כך למשל באמצעות מסגרת מוזהבת לגופי התאורה השקועים, תוכלו להקפיץ את המראה הכללי בלי קשר לאור עצמו.

 

  1. הגדילו את מרחב השליטה שלכם בתאורה

אנחנו יודעים שכבר דיברנו על זה לא פעם בעבר (ג’וש – שים כאן קישור לאחת מהכתבות הקודמות שלנו), אבל זהו אחד ה”טריקים” הבסיסיים בתכנון תאורה ולכן אנחנו מדגישים וחוזרים עליו גם כאן! זכרו: ככל שתתכנו את התאורה שלכם ביותר שכבות (שילוב בין תאורה מרכזית מפוזרת לתאורת משימות ממוקדת), וככל שתקפידו על עמעמים בגופי התאורה, כך תהיה לכם שליטה טובה יותר על יצירת האווירה הרצויה ברגע הנתון.

בהצלחה!