072-3306067 ייעוץ עם מומחה

איך לבחור תאורת פרגולה?

מה חשוב לקחת בחשבון כשבוחרים תאורה לפרגולה? ואיך תוכלו לנצל את התאורה כדי להפוך את אזור הפרגולה שלכם לאזור קסום ולא שגרתי? כל התשובות

אנחנו ודאי לא צריכים לפרט לכם את היתרונות הרבים שיש לפרגולה, במיוחד עכשיו כשאנחנו מבלים זמן רב יותר בבית וכשמזג האוויר המתחמם מאפשר לנו לחסות בצילה גם בשעות הערב המאוחרות יותר, כשכבר חשוך בחוץ.

את זה אתם כאמור כבר יודעים… אנחנו כאן כדי לתת לכם כמה רעיונות קצת אחרים לתאורה בפרגולה, שתהפוך אותה לקסומה ואטרקטיבית אפילו יותר. מוכנים?

שלושת כללי הבסיס בבחירת תאורה לפרגולה

תאורת פרגולה שייכת לתחום תאורת החוץ, ובאופן טבעי גם כאן יש מגוון עצום של אפשרויות וסגנונות. לכן, כמו בכל תהליך של תכנון תאורה, הכלל הבסיסי והחשוב ביותר הוא לזכור שהתאורה צריכה להתאים באופן ספציפי לצרכים ולרצונות שלכם: המטרה (פונקציונאליות), המיקום, מידות הפרגולה וכמובן – סגנון העיצוב והטעם האישי. בחירת תאורה שתתענה על כל הפרמטרים האלו תבטיח שתוכלו להפיק את המרב מאזור הבילוי החדש.

  1. המפתח לתאורת פרגולה מוצלחת הוא המיקום!

המיקומים שבהם תבחרו למקם את גופי התאורה ישפיעו מאוד על האווירה שתתקבל באזור הפרגולה, מכיוון שזוויות האור ישפיעו על הצל, על הסגנון ועל התחושה הכללית בכל השטח החיצוני שלכם. לכן, כשאתם מתכננים איפה להציב את תאורת הפרגולה כדאי מאוד לקחת בחשבון את כל היבטי השטח החיצוני:

  • שטחי האירוח והישיבה – כשאתם בוחרים תאורה לפרגולה חשוב לוודא שהתאורה מכסה את כל שטחי האירוח והישיבה המיועדים. אתם הרי רוצים שהאזור סביב האורחים שלכם יהיה מואר בין אם הם יושבים או עומדים, ליד המנגל או ליד השולחן.
  • מיקום הפרגולה עצמה – האם מדובר ב”פרגולה נפרדת” (שיוצאת למשל מהקיר החיצוני ומצלה על חלק מהחצר), או בפרגולה שמחוברת לחלל הבית (לסלון למשל), ואז יש לקחת בחשבון גם את האור שמגיע אליה מהחלל הפנימי.
  1. שילוב בין תאורה ישירה לתאורה עקיפה

תאורה ישירה (המכונה גם: תאורת משימות או תאורה פונקציונאלית) היא תאורה ממוקדת שמיועדת להאיר אזור ספציפי מתחת לפרגולה, כמו המנגל או פינת הישיבה.

תאורה עקיפה לעומת זאת היא תאורה שמאירה את האזור באופן כללי ומיועדת יותר ליצירת אווירה. שילוב של תאורה עקיפה ותאורה ישירה יאפשרו לכם מקסם אותה גם לטובת השימושים הפונקציונאליים וגם לטובת יצירת אווירה מיוחדת וקסומה.

  1. הימנעו מאור חזק מידי

כדי שהישיבה בחוץ תשרה עליכם נחת ורוגע, הימנעו מתאורה חזקה ו/או בהירה מידי והעדיפו תאורה בעלת טמפרטורת צבע חמה, שתשרה אווירה נינוחה ושלווה.

תאורה מחוץ לקופסה: רעיונות קצת אחרים

אחרי שהתייחסתם לכללי הבסיס שחשובים לבחירת התאורה לפרגולה, אפשר לעבור לחלק היצירתי (והמהנה יותר) – העיצוב. תאורת הפרגולה הפופולארית ביותר היא תאורת פרופילים מגג הפרגולה, אבל כמו שהבטחנו לכם בהתחלה – יש לנו בשבילכם כמה רעיונות יצירתיים וקצת אחרים:

גופי תאורה מעוצבים – גם אם אתם בוחרים להתקין בפרגולה רק גופי תאורה צמודי תקרה או פרופילים, עדיין תוכלו לשדרג משמעותית את מראה הפרגולה אם רק תבחרו בגוף תאורה מעוצב ומרשים.

אפשרות נוספת לשדרוג היא להתקין, בנוסף לגופי התאורה צמודי התקרה, גם גופי תאורה צמודי קיר שאותם תמקמו לרוחב קורות הפרגולה. במקרה כזה רק כדאי מאוד לוודא שיש להם מפסק נפרד.

התקנת גופי תאורה בגבהים שוניםהתקנת תאורה גם בגובה הקרקע ובגובה הישיבה, תיצור מעין הילה נעימה ותאזן את הצללים שיוצרת התאורה התלויה.

כאן חשוב לוודא שהאור הישיר שבוקע מגופי התאורה לא יהיה בדיוק בגובה העיניים, מה שעלול לגרום לסנוור ולתחושה לא נעימה, אלא יגיע מלמעלה או יוקרן בזווית של 45 מעלות.

תיחום הפרגולה באמצעות תאורה  מיקום של גופי תאורה שקועי רצפה או עמודי תאורה בקצוות של אזור הפרגולה, יתחמו את האזור כולו וידגישו את הצמחים שמסביב, מה שיוסיף קסם ושלווה לאווירה הכללית.

מאוורר תקרה עם תאורה מאוורר תקרה שמשלב גוף תאורה הוא אופציה מעולה לפרגולה. גוף התאורה שבמרכזו יכול לשמש כמקור לתאורה עקיפה ומאוורר התקרה ינעים עוד יותר את שהותכם מתחת לפרגולה.

זכרו! תכנון נכון של התאורה לפרגולה, שלוקח בחשבון גם את הפונקציונאליות, גם את הסביבה וגם את האווירה שברצונכם לקבל, יבטיח לכם שהות נעימה במיוחד גם בימי הקיץ החמים.