072-3306067 ייעוץ עם מומחה

המדריך לאדריכל – בחירת תאורה נכונה בהתאם למבנה הדירה

מקצועו של האדריכל הוא תכנון מבנים, הן מבני מגורים והן מבנים מסחריים. לפיכך כאשר אדם פונה לאדריכל בבקשה לתכנן מבנה, תפקידו של האדריכל הוא לספק לו תוכניות מלאה של המבנה העתידי, על כל פרטיה – לרבות התייחסות לנושא התאורה. זו הסיבה בעטיה אדריכלים רבים נוהגים להתמחות גם בתחום עיצוב התאורה, ואילו הם מתמחים בתחומים אחרים אזי לכל הפחות הם נוהגים לשתף פעולה עם אנשי מקצוע מתחום התאורה.

תאורה אדריכלית

החשיבות לעניין התאמת התאורה למבנה הדירה נובעת מן העובדה שהתאורה המתוכננת על ידי האדריכל איננה ניתנת לשינויים מיידיים. כך בניגוד לעיצוב פנים, למשל, המאפשר שינויים תכופים ומהירים יחסית כמו החלפת מערכות ישיבה והצבה או תלייה של אלמנטים דקורטיביים כמו תמונות ועציצים. עיצוב התאורה מושפע כמובן מנקודות החשמל, שגם אותם צריך האדריכל לקחת בחשבון, ולא פשוט להזיז נקודות חשמל – כך שנושא התאורה הוא אמנם לא החלק העיקרי בעבודתו של האדריכל אולם בהחלט חלק שיש לקחת אותו בחשבון. זהו גם העניין מבחינת מיקום המתגים בכל חדר, למשל, שכן יש פעמים בהן האדריכל יעדיף למקם מספר מסוים של מתגים, לעיתים שניים משני קצות החדר וכו’. כלומר בעצם פעולת תכנון המבנה מוטמע כבר הצורך בהתייחסות לעניין האור.
להיבט התאורה בעבודתו של האדריכל קיים שם והוא “תאורה אדריכלית”, כלומר עיצוב התאורה במבנה תוך שילוב תאורת פנים וחוץ ושקלול פרמטרים רבים נוספים כמו אופי המבנה, ייעודו, גודלו, מיקומו ועוד. כך למשל מבנה שנמצא באיזור שטוף שמש יזדקק אולי לפחות גופי תאורה מאשר מבנה שנמצא באיזור צפוף של בניינים המטילים עליו צל במשך רוב שעות היום, שבו יהיה צורך בהרבה יותר תאורה מלאכותית.

איך בוחרים תאורה נכונה על פי מבנה הדירה

בחירה נכונה של תאורה לבית

כאמור קיימים פרמטרים רבים ושונים לבחירת תאורה אדריכלית:

  • הסביבה החיצונית והפנימית של המבנה
  • גודל ושטח המבנה
  • מהות השימוש המבנה

המטרות העומדות מאחורי תכנון המקום

לדוגמה, במטבחים בדרך כלל יש צורך בתאורת מטבח חזקה בגוונים קרים, אותה ניתן להשיג באמצעות מנורה שקועה בתקרה בשילוב נורות לד שימנעו בליעת אור וישוו לחלל תאורה המאפשרת עבודה יעילה. להבדיל, חדרי שינה וסלונים מאופיינים באווירה נינוחה ואינטימית שניתן להשיג בעזרת ספוטים מתכווננים המותקנים בחריצי תאורה עם נורות בגוונים חמים; ולחלופין הארה של שטח גדול כמו מחסנים, חניות מקורות ושטחי תפעול רחבי ידיים ניתנת לביצוע בעזרת תאורת הצפה.

מעניין לציין שבשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במודעות הציבור לנושאים כמו אקולוגיה ואיכות סביבה, כך שיותר ויותר אדריכלים נוהגים לנקוט כיום בגישה של בנייה ירוקה לתכנון מבנים. המשמעות היא יותר ויותר הסתמכות על תאורה טבעית, חלונות גדולים יותר שפונים אל כיוונים מוארים וכדומה, והתקנת גופי תאורה חדישים שעיקר יתרונם הוא בחסכוניות שלהם.