072-3306067 ייעוץ עם מומחה

יתרונות האור על חיינו

הפסיכולוגיה וההשפעה של האור על מצב הרוח

האור הוא אחד מהמקורות החשובים ביותר לקיום האנושי מאז ומעולם. קרני השמש מאפשרות את הצמיחה של הצמחים והפרחים ואת החום בכדור הארץ וכמובן גם תורמות להתפתחות תקינה של בעלי חיים ואורגניזמים בטבע.

כשילד נולד אחרי 9 חודשים בבטן החשוכה ברחם הוא צריך בראש ובראשונה להתרגל לאופן הנשימה השונה באוויר ולא במים אך במקביל הוא גם צריך להתרגל לאור.

העיניים של תינוק שזה עתה נולד לא יתרגלו לאור במהירות אלא לאט יחסית. התינוק יפקח את העיניים ויתחיל לראות עצמים מטושטשים בהתחלה ולאט לאט הראייה תתחדד ותוכל לאפשר לו גם לראות פרטים ויחד עם הזיכרון שיתחיל לפעול הוא גם יוכל להכיר עצמים ואנשים ולפתח מודעות.

כאשר מתקיימת חשכה מוחלטת כולנו נעשים לתינוקות ברחם. קשה לעיניים שלנו להתרגל לחושך ושלא כמו בעלי חיים מסוימים שיש להם אמצעי ראייה טובים לחושך במבנה העין לבני האדם היכולת הזו לרוב מוגבלת.

מחקרים מראים שנמצא קשר ישיר בין תוחלת החיים של בני האדם לבין כמות האור שהם נחשפים אליה במהלך שנות חייהם.

האדם נדרש משחר ההיסטוריה לפתח לעצמו דרכים להאיר את האזורים בהם הוא מתקיים. כשהאדם גילה את האש ואת האור שהאש מפיצה ובהמשך את הפתיליות והנרות העששיות והפנסים וכמובן מאז שהומצא החשמל והנורות האדם מתפתח ומגדיל את תוחלת החיים האנושית בהתאמה.

מחקרים מראים שהאור משפיע גם על האופן שבו בני אדם מתייחסים לחיים ועל מצב הרוח שלהם. אנשים שחיים במדינות בהן קיים חורף ארוך ומעט שמש סובלים מדכאונות בכמות גבוה יותר מאשר אנשים שמתגוררים באזורים שטופי שמש וחמים.

כמובן שגם יותר מדי אור אינו בריא ויכול ליצור השפעות שליליות כמו ערנות יתר שיכולה להביא להיפראקטיביות, או לרעב, או לפגוע ביכולת הטבעית של הגוף לישון.

ידוע שלאור יש השפעה חיובית יותר מחושך. גם לאנשים שמגדירים את עצמם כ”אנשי לילה” יש העדפה לאור הם פשוט מתרגלים לאור המלאכותי על פני זה של אור השמש הטבעי.

היכולות הטכנולוגיות הרבות הקיימות כיום בשילוב עם המחקר הגדול שנעשה בתחום חקר האור יכול לשמש צרכנים רבים בבואם לבחור תאורה מתאימה לחדר השינה ולסייע להם לשפר את איכות השינה או להתאים את התאורה בחנויות או קניונים כך שהיא תוכל להשפיע על כמות הקניות והאופן בו יתקבלו החלטות בנוגע לביצוע רכישות

התאמת האור יכולה להשפיע על האופן שבו נחווה את הפגישה שלנו ואו איך אנשים יחוו אותנו. לתאורה בחדר האמבטיה יכולת להשפיע על האופן שבו מי שיתבונן במראה יעריך את עצמו ויתייחס לעצמו. לתאורה יש יכולת כמו לזכוכית מגדלת להעצים או לטשטש אזורים והשימוש בידע הזה יכול לחולל פלאים לטובה או לרעה בהתאם לאופן שבו יעשה במידע הזה שימוש.

התאמת אור ותאורה למקומות בהם אתם נמצאים ומתנהלים יש בה כדי להשפיע על אופן ההתנהגות והחוויות שלכם בהם. ליווי וייעוץ ממומחי תאורה מנוסים יכול להשפיע רבות על האופן שבו תחוו את החיים שלכם.