072-3306067 ייעוץ עם מומחה q

גופי תאורה ‘שקועי רצפה’: אור קטנטן שעושה הבדל ענק

שקועי רצפה, ‘אורות רצפה’, או ‘שקועי קרקע’… לא משנה איך תקראו להם, כך או כך גופי התאורה הקטנים שמוסתרים בתוך הקרקע, הופכים כמעט תמיד לאלמנט הכי מעניין ובולט בחלל ולא יהיה זה מוגזם לומר שבמקרים רבים מספור הם אפילו גונבים את ההצגה. 

הם אולי נראים קטנים ונסתרים והם אמנם מוכרים בעיקר לשימוש חיצוני, אבל האמת היא שיש אינסוף דברים שניתן לעשות באמצעותם גם בחללי חוץ וגם בחללי פנים: החל מהדגשת מאפיינים אדריכליים, דרך יצירת מסלולי תאורה ועד מיקוד חכם מעניין ודרמטי באלמנטים שאותם רוצים להדגיש. עם קצת יצירתיות ותכנון נכון, גופי התאורה שקועי הקרקע יכולים להפוך אפילו את החלל הגנרי ביותר לחלל שובה לב ומסקרן. הנה, תראו בעצמכם:

רעיונות לשימוש יצירתי ב’שקועי רצפה’ בחללים חיצוניים

אמנם השימוש בגופי תאורה ‘שקועי רצפה’ שכיח בעיקר בתאורת חוץ – לרוב כדי להגדיר באמצעותם שבילים, להדגיש גבולות (מסביב לבריכה למשל) ו/או להאיר בצורה ממוקדת צמחייה או אלמנטים עיצוביים אחרים. אבל… לצד השימוש הפרקטי בשקועי הרצפה בחללים החיצוניים, אפשר וכדאי “לנצל” את היתרונות והייחודיות שלהם גם לטובת יצירת אפקט אדריכלי ועיצובי רחב ומשמעותי יותר. הנה כמה דוגמאות:

יצירת המשכיות לקו הרקיע העירוני

אם אתם גרים בעיר והמרפסת, הגג או החצר שלכם צופה אל עבר קו הרקיע העירוני, שמאופיין בדרך כלל בנצנוצי אורות קטנים ומרהיבים – תוכלו “לנקד” את הרצפה או את הדק בגופי תאורה שקועי רצפה, ובכך ליצור מראה עדין שיתמזג עם קו הנוף, “יכניס אותו אל תוך הבית” ויהפוך את החלל כולו לנעים וייחודי.   

 

 

משחקי אור וצל כחלק מהמראה האדריכלי

תאורה ממוקדת שמגיעה מלמטה יוצרת צללים מוארכים ומודגשים – זוכרים את הטיולים בתיכון שבהם היינו מחזיקים ביד פנס ומכוונים אותו כלפי למעלה (אל הפנים), כדי ליצור צללים מפחידים? אז זה בדיוק הרעיון, רק שכאן השימוש הוא לא כדי להפחיד אלא כדי להוסיף דרמטיות ועניין למראה האדריכלי החיצוני של הבית. 

באמצעות מיקום של גופי תאורה שקועי קרקע שאלומת האור שלהם מכוונת כלפי מעלה בסמוך לקיר, או מתחת לאלמנטים ספציפיים (כמו צמחייה מוארכת) שסמוכים לקיר, תוכלו ליצור אינסוף משחקי אור וצל מעניינים שמדגישים את האדריכלות של המבנה או מהווים אלמנט אדריכלי/עיצובי בפני עצמו. 

 

 

תאורת שבילים שמקשרת בין החוץ לפנים

השימוש בגופי תאורה שקועי רצפה לצורך הארת או יצירת שבילים הוא ככל הנראה השימוש השכיח (והפרקטי) ביותר, אבל גם כאן יש דרכים שבהן ניתן להפוך את תאורת השבילים עצמה לאלמנט בולט, מקורי ומעניין שלא רק מוביל אל הבית, אלא מקשר בין האזור החיצוני לחלל הפנימי. כך למשל:

 • כדי ליצור אשליה של שביל רחב ומזמין – ניתן למקם במרכז השביל גופי תאורה שקועי רצפה בעלי אלומת אור “כפולה” שמכוונת הצידה (ולא כלפי מעלה);
 • כדי להדגיש את הטקסטורה הייחודית של שבילי אבן – ניתן להחליף כמה מהאבנים בגופי תאורה שקועים;
 • כדי ליצור אפקט מיוחד והמשכיות בין החוץ לחלל שבו יש חלון זכוכית גדול – ניתן למקם גופי תאורה שקועים בעלי אלומת אור שמכוונת כלפי מעלה, בסמוך לדלת הזכוכית ובכך לקבל השתקפות עדינה ומרשימה; וכך הלאה.

 

 

הדגשת אזורים או אלמנטים בחלל החיצוני

העובדה שגופי התאורה שקועי רצפה מוסתרים למעשה בתוך הקרקע, מאפשרת להשתמש בהם כדי להדגיש אזור מסוים או אפילו אלמנט מסוים בחלל מבלי שייראו את מקור האור. קצת כמו קסם… השימוש המוכר ביותר הוא כמובן לטובת תאורה של צמחייה, אבל על אותו עיקרון אפשר ליצור עניין בתוך בריכה או אפילו בתוך מזרקה. 

 

 

רעיונות לשימוש יצירתי ב’שקועי קרקע’ בחללים פנימיים

רוב האנשים בכלל לא חושבים על גופי התאורה שקועי רצפה כאל משהו שרלוונטי לחלל הפנימי, וחבל. ממש חבל. 

אמנם נכון שלתאורת הקרקע כשלעצמה לא תהיה ההשפעה החזותית הגדולה ביותר בתוך הבית (אלא אם יש לכם חללים חשוכים במיוחד כמו קולנוע ביתי), אבל היא יכולה להיות פתרון מעולה מבחינה פרקטית וגם לעשות הבדל עצום מבחינה עיצובית. הנה כמה דוגמאות: 

 

תאורת מסדרון פרקטית ונעימה

בואו נודה על האמת – מסדרונות הם בדרך כלל חלל ארוך, צר ו-משעמם… אבל זה ממש לא חייב להיות ככה. 

באמצעות גופי תאורה שקועי רצפה אפשר להפוך את המסדרון לאזור נעים, שמואר ומעוצב בהתאם לפונקציונאליות הנדרשת ולסגנון העיצובי הכללי. כך למשל:

 • כדי להאיר את המסדרון בצורה עדינה שתוכל לשמש גם כתאורת לילה – מומלץ לבחור בגופי תאורה שקועים בעלי אלומת אור שמופנית לצדדים (“רוחבית”) או בעלי אלומת אור קצרה שמופנית כלפי מרכז המסדרון;
 • כדי ליצור מראה דרמטי ודומיננטי – אפשר לשלב גופי תאורה שקועי קרקע יחד עם גופי תאורת קיר, כך שאלומות האור “יתנגשו” וייצרו פס אחד ארוך וגבוה;
 • כדי להפוך את התאורה לאלמנט עיצובי – אפשר לבחור בגופי תאורה שקועי קרקע בעלי אלומת אור ארוכה שמכוונת כלפי מעלה, כך שאלומת האור “תפגע” בתקרה ותיצור מראה ייחודי ומעניין; וכך הלאה.

חדר רחצה כמו בספא

אחד מהטרנדיים העיצוביים הבולטים ביותר בשנים האחרונות, הן האמבטיות “העצמאיות” שממוקמות במרכז החדר ולא בצמוד לקיר כמו שהיינו רגילים לראות. אם יש לכם אמבטיה כזו, תוכלו להבליט אותה עוד יותר על ידי “מסגור” שלה באמצעות גופי תאורה שקועי רצפה. אלומת האור של גופי התאורה הקטנים תשתקף בעדינות על הקרמיקה המבריקה, תוסיף אור יוקרתי לחלל ותגרום לכם להרגיש ממש כמו בספא. 

הדגשה של אלמנטים עיצוביים בחלל

את הסוף שמרנו לחלק הכי כייפי והכי יצירתי: שימוש בגופי התאורה שקועי הרצפה כדי להדגיש אלמנטים ו/או אזורים מסוימים בתוך החלל. כך למשל:

 • להאיר את דלת הכניסה באמצעות מיקום של שני גופי תאורה שקועי רצפה בסמוך לצדדי המשקוף;
 • כדי להדגיש פריט אמנות כגון פסל – ניתן למקם מתחתיו גוף תאורה שקוע שאלומת האור שלו מכוונת בזווית כלפי מעלה (כדי למנוע צללים חדים מידי ולא רצויים);
 • כדי ליצור עניין בחלל שמתחת למדרגות – ניתן למקם את גופי התאורה ממש מתחת למדרגות, כך שאלומת האור שלהם תיצור מראה מעניין;
 • כדי להדגיש את התיחום של אזור מסוים – ניתן למקם את השקועים בסמוך לגבולות שלו; ועוד ועוד. 

 

כמה טיפים חשובים לסיום,

כמו שאתם רואים, גופי תאורה שקועי רצפה יכולים לשדרג כל חלל בצורה משמעותית ואנחנו לגמרי בעד. עם זאת, יש כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב:

 • בדקו לאן מכוונת אלומת האור – יש סוגים שונים של גופי תאורה שקועי רצפה וחשוב לבדוק שאלומת האור שלהם מתאימה למה שאתם צריכים. 
 • הימנעו מסנוור – קחו בחשבון שאלומת אור שמכוונת באופן ישיר כלפי מעלה (ולא בזווית) יכולה לסנוור, כך שהיא תתאים פחות למקומות שבהם יש תנועה של אנשים.
 • שימו לב למינון – גופי התאורה שקועי הקרקע נראים קצת כמו נקודות אור קטנות וזה מקסים. אבל, אם אתם לא רוצים שהרצפה/הדק/המדרכה/הדשא שלכם ייראה כמו שמיים עם כוכבים או גרוע יותר, כמו דיסקוטק – אל תגזימו עם הכמות.